Trzecia podwyżka w tym roku...
l RPP podwyższyła stopy procentowe na posiedzeniu w marcu. Stało się to po raz trzeci w tym roku i po raz siódmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Stopa referencyjna wzrosła do 5,75%.
l W komunikacie Rada podtrzymała opinię, że prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Dodatkowo podwyższona inflacja rodzi ryzyko utrzymywania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji - ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. Z drugiej strony, Rada ponownie podkreśliła, że czynniki odpowiedzialne za wzrost inflacji znajdują się w znacznej mierze poza wpływem działania banku centralnego, i wymieniła również szereg czynników, które mogą ograniczać inflację w przyszłości, w tym spowolnienie gospodarki światowej.
l Na uwagę zasługuje nowe zdanie w komunikacie mówiące, że w kierunku obniżenia inflacji powinny oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp. Może to sugerować, że Rada chciałaby poczekać jakiś czas z kolejnymi ruchami, aby ocenić efekty swoich wcześniejszych działań.
l Termin następnych decyzji będzie z pewnością bardzo uzależniony od napływających danych. Czwartej z rzędu podwyżki w kwietniu nie można całkowicie wykluczyć, ale jedynie w sytuacji, jeżeli nowe publikacje, w szczególności dotyczące presji płacowej, będą ponownie znacznie powyżej oczekiwań.
l Biorąc pod uwagę, że nasze prognozy dotyczące większości wskaźników makroekonomicznych za marzec (wzrost płac, produkcji, sprzedaży detalicznej, a także inflacji) są poniżej konsensusu rynkowego, bardziej prawdopodobna w tej chwili wydaje się jednak 1-2 miesięczna przerwa w decyzjach RPP.
Większość członków Rady za stopniowymi podwyżkami
l Na posiedzeniu w lutym RPP poddawała dyskusji kwestie już wcześniej podnoszone, m.in. poziom bieżącej inflacji, który jest wysoki w dużej mierze za sprawą czynników niezależnych od Rady, perspektywy cen żywności, sygnały płynące z raportów o oczekiwaniach inflacyjnych, możliwość wykroczenia inflacji powyżej poziomu kryterium inflacyjnego z Maastricht. W lutym złożono wniosek o podwyższenie stóp procentowych o 50 pb. Jednak większość członków Rady uznała, że zacieśnienie polityki pieniężnej powinno się odbywać stopniowo. Te argumenty miały też znaczenie w dyskusji na temat przyszłego kształtowania się stóp procentowych.
l Ogólnie minutes z lutowego posiedzenia RPP nie wniosły wiele nowych informacji, które mogłyby istotnie zmienić ocenę perspektyw polityki pieniężnej.
Oczekiwania inflacyjne ponownie w górę
l W marcu 2008 r. wskaźnik oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych wzrósł po raz kolejny, osiągając poziom 4,6%, czyli taki, jak w najwyższym punkcie okresu „akcesyjnej gorączki cenowej” w 2004 r. Jednak odsetek osób przewidujących, że ceny będą rosły szybciej, jest obecnie wyraźnie niższy niż w 2004 r., a jego silny wzrost w styczniu cofnął się w następnym miesiącu. Wzrost wskaźnika oczekiwań wynika w dużym stopniu ze wzrostu obserwowanej inflacji, ze względu na konstrukcję indeksu.
l Prognozowana stabilizacja inflacji CPI na poziomie ok. 4% przez ponad pół roku może jednak spowodować utrwalenie oczekiwań inflacyjnych i stwarza ryzyko wystąpienia efektów wtórnych, które RPP musi brać pod uwagę.