Nic nowego o stopach procentowych
- Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych (referencyjna na poziomie 3,5%) ani nastawienia w polityce pieniężnej. Komunikat po posiedzeniu Rady nie przyniósł istotnych zmian, a te, które nastąpiły, były niejednoznaczne (tabela obok).
- Rada widzi zagrożenie, że wzrost gospodarczy w Polsce w pierwszym kwartale może być niższy na skutek gorszych danych, ale dodaje, że może to być zjawisko przejściowe. Rada zwraca uwagę na stopniowe wyhamowanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy, ale pisze również o rosnącym bezrobociu. Odnośnie do sytuacji za granicą, Rada wskazuje na wyraźne ożywienie aktywności gospodarczej, czemu towarzyszy wzrost inflacji, ale jednocześnie zmienia sformułowanie odnośnie do wpływu silnie ekspansywnej polityki makroekonomicznej na poprawę koniunktury.
- Trudno nie odnieść wrażenia, że w ocenie Rady skala niepewności zarówno w światowej, jak i polskiej gospodarce jest na tyle duża, że trudno dziś o jakiekolwiek bardziej stanowcze deklaracje pokazujące możliwy kierunek polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Jeśli jednak mielibyśmy określić, w którą stronę zmienił się komunikat, wydaje się, że jest on w marcu nieco bardziej gołębi.
- Dla przykładu, Rada wykreśliła z komunikatu zdanie, mówiąc o tym, że w jej ocenie „poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu”. Oczekujemy podobnych decyzji w najbliższych miesiącach z pierwszą podwyżką stóp w IV kwartale 2010 r. i zmianą nastawienia na restrykcyjne najwcześniej w czerwcu, po nowej projekcji inflacji.
- Innym tematem dyskusji w Radzie jest ustalenie wielkości zysku NBP za 2009 r.