Stopy procentowe i nastawienie bez zmian
l W lutym Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zaskoczyła, pozostawiając stopę referencyjną na poziomie 4,0%. Oficjalny komunikat zawierał jedynie niewielkie zmiany w porównaniu z tekstem styczniowym, ale różnice te były naszym zdaniem dość istotne, ponieważ oznaczały dalsze zaostrzenie retoryki RPP, zwiększając ryzyko podwyżki stóp.
l Perspektywa stóp procentowych zarysowana przez Radę w komunikacie pozostała w znacznej mierze bez zmian - obecny poziom stóp umożliwia utrzymanie inflacji w pobliżu celu w średnim okresie, ale ustabilizowanie inflacji na poziomie celu może wymagać zaostrzenia polityki pieniężnej w przyszłości. Naszym zdaniem, powinno być to interpretowane jako utrzymanie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej.
l O ile miesiąc wcześniej RPP napisała, że jej przyszłe decyzje będą zależały od nowych danych, tym razem dodała, że istotnym czynnikiem będzie również to, czy „rosnąca aktywność gospodarcza będzie miała charakter trwały”. Wydaje się więc, że następuje pewne przesunięcie akcentów w komunikacie w kierunku bardziej „jastrzębim”, co związane jest z możliwością szybszego domknięcia się luki popytowej. Z drugiej strony, w założonym przez nas scenariuszu ekonomicznym negatywny wpływ na inflację rosnących jednostkowych kosztów pracy będzie neutralizowany przez inne czynniki i nie będzie powodował znaczącego ryzyka dla celu inflacyjnego. Dlatego też w naszym podstawowym scenariuszu zakładamy, że do podwyżki stóp dojdzie dopiero na początku 2008 r. Jednak, jeśli kolejne dane z rynku pracy po raz kolejny zaskoczą warto pamiętać, że już od trzech miesięcy Rada Polityki Pieniężnej wysyła sygnał „gotowości do startu” z podwyżkami stóp, czego część analityków nie wydaje się brać pod uwagę w chwili obecnej.