Październik bez zmiany stóp, ale to nie koniec podwyżek
l RPP nie zmieniła stóp procentowych na posiedzeniu w październiku i stopa referencyjna nadal wynosi 4,75%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami zdecydowanej większości analityków rynkowych, chociaż rynek stopy procentowej do pewnego stopnia wyceniał możliwość dokonania podwyżki już w październiku. Najwyraźniej Rada uznała, że liczba i waga argumentów umożliwiających wstrzymanie się z podwyżką była większa niż tych, które mogłyby wskazywać na konieczność niezwłocznego działania. Nie można wykluczyć, że w przeciwieństwie do września głosowany był wniosek za podwyżką, choć nie znalazła się większość potrzebna do jego akceptacji.
l Publikacja komunikatu i konferencja prasowa nie zmieniły przewidywań co do przyszłych decyzji Rady. RPP utrzymała opinię, że ryzyko wzrostu inflacji powyżej celu jest nadal wyższe niż tego, że będzie ona poniżej celu, co de facto oznacza, że Rada utrzymuje restrykcyjne nastawienie.
l Najważniejszym nowym elementem było dodanie wzrostu cen żywności jako jednego z czynników ryzyka wzrostu inflacji. Ceny żywności zostały też wymienione wśród czynników, którym Rada będzie się szczególnie uważnie przyglądać w najbliższej przyszłości. Powstaje pytanie, jak poszczególni członkowie Rady postrzegają trwałość szoku na rynku żywności i ryzyko jego przełożenia się na dynamikę innych cen.
l Mimo pokazywanego przez nową projekcję wzrostu inflacji w 2009 r. ponad cel inflacyjny, RPP nie zdecydowała się w październiku na podwyżkę. Potwierdza to, że Rada nie zgadza się w pełni z wynikami projekcji. W sumie nadal oczekujemy, że następować będzie umiarkowane zaostrzenie polityki pieniężnej - podwyżka o 25 pb w listopadzie i kolejne dwie podwyżki w I połowie 2008 r.
Projekcja inflacji w dłuższym okresie w górę
l Nowa projekcja inflacji przewiduje nieco niższe tempo wzrostu PKB w latach 2008-2009, niż zakładała projekcja lipcowa. Pomimo tego przewidywana ścieżka inflacji jest w dłuższym okresie nieco wyższa od wskazywanej w poprzedniej projekcji, chociaż do połowy 2008 r. przebiega poniżej poprzedniej projekcji. Na obniżenie ścieżki inflacji do połowy 2008 r. wpływ miało przede wszystkim obniżenie ścieżki inflacji netto (niższy punkt startowy w III kw.), w części kompensowane przez wyższą od wcześniej założonej dynamikę cen żywności. Na podniesienie ścieżki inflacji w dłuższym okresie wpłynęły głównie wyższa inflacja netto oraz wyższa inflacja cen paliw. Wyższa inflacja netto w dłuższym terminie to efekt silniejszej presji kosztowej - rosnących cen importu oraz mocniejszego niż oczekiwano zacieśnienia sytuacji na rynku pracy, mimo że w wyniku korekt eksperckich w modelu zmniejszono nieco skalę oddziaływania jednostkowych kosztów pracy na dynamikę cen.
l Rozkład ryzyka ujętego w wykresie wachlarzowym projekcji październikowej, który odzwierciedla wszystkie czynniki niepewności ujęte w modelu, jest niemal symetryczny, podobnie jak w poprzednich projekcjach. Z kolei po uwzględnieniu pozamodelowych czynników niepewności, ryzyko projekcji jest według jej autorów symetryczne w krótkim horyzoncie, natomiast w długim okresie jest nieznacznie asymetryczne w dół.
l Data zamknięcia nowej projekcji to 28 września 2007 r. Według NBP po dacie zamknięcia raportu wzrosło ryzyko, że ceny żywności w krótkim horyzoncie będą rosnąć szybciej niż założono. Po 28 września nastąpiło również podwyższenie prognoz cen ropy na lata 2007-2008. Z drugiej strony, według autorów projekcji, od czasu zamknięcia raportu wzrosło ryzyko spowolnienia gospodarki światowej i niższej dynamiki PKB w kraju.