Stopy procentowe nadal bez zmian
- Już trzeci miesiąc z rzędu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Oficjalny komunikat po posiedzeniu listopadowym i zawarte w nim uzasadnienie decyzji były podobne do tego, co widzieliśmy w poprzednich dwóch miesiącach, co może sugerować, że w ocenie Rady nic się nie zmieniło w gospodarce w porównaniu z oczekiwanym wcześniej scenariuszem.
- RPP oceniła, że zarówno tempo wzrostu PKB ogółem, jak i konsumpcji indywidualnej oraz inwestycji w III kwartale 2005 r. były zgodne z oczekiwaniami banku centralnego, ale jednocześnie udział eksportu netto we wzroście PKB okazał się znacznie większy niż przewidywano. Oznacza to, że zmiana zapasów i/lub konsumpcja zbiorowa były wyraźnie przeszacowane w prognozach NBP, a więc przewidywania banku dotyczące popytu krajowego ogółem również były zbyt optymistyczne. Mimo to, jak również pomimo faktu, że ceny ropy spadły w ostatnich miesiącach, a kurs złotego jest wyraźnie silniejszy niż założono w ostatniej projekcji inflacji, RPP podtrzymała opinię, że stopa inflacji powróci do celu 2,5% szybciej niż przewidywał sierpniowy Raport o inflacji. Jednak równocześnie Rada utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, co oznacza, że zdaniem większości jej członków szanse na obniżki stóp procentowych w przyszłości są nadal większe niż na podwyżki.
- Podtrzymujemy opinię, że stopa referencyjna NBP może pozostać bez zmian na poziomie 4,5% nawet do końca przyszłego roku. Chociaż w przypadku niższej od prognoz inflacji na przełomie tego i przyszłego roku i silnej aprecjacji kursu, RPP może ponownie być pod wpływem presji na obniżkę.
Kredyty walutowe pod czujną obserwacją
- Rosnąca aktywność banków w udzielaniu kredytów walutowych (w szczególności na rynku kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych) skłoniła Związek Banków Polskich do złożenia propozycji zakazu udzielania takich kredytów. NBP jednak nie rozważa takiej opcji, choć otwartą pozostaje kwestia, na jakich zasadach miałoby być oparte ewentualne ograniczenie, tj. czy wprowadzone zostaną np. limity odnoszące się do funduszy własnych lub udziału kredytów walutowych w portfelu kredytowym lub aktywach ogółem. Ograniczenia bazujące na funduszach własnych zostały wprowadzone w tym roku w Rumunii.
- Według komunikatu NBP, po przeanalizowaniu wszystkich możliwości nadzór bankowy zaproponuje działania adekwatne do sytuacji i ryzyka na rynku. Po wypracowaniu stanowiska będzie ono przedmiotem konsultacji z sektorem bankowym.