Dlaczego niemieckie przedsiębiorstwa tracą 4 miliardy euro rocznie? O znaczeniu przejrzystości działania dla kreowania wartości firm piszą H. Dröse i L. P. Antonio – specjaliści ds. systemów informacyjnych zarządzania.
www.systems-world.de
W małych jednostkach sprawny przebieg działań operacyjnych często zależy od pojedynczych osób. Wygodnie jest mieć pracownika, który zna wszystkich kontrahentów, tworzy plany zakupów, negocjuje warunki dostaw i sprawdza jakość towarów. Jednak w ten sposób firma staje się ubezwłasnowolniona. Odejście kluczowego pracownika oznacza paraliż przedsiębiorstwa. Mniej ryzykownym rozwiązaniem jest stworzenie właściwego sytemu informacyjnego. Wówczas kapitał intelektualny pracowników staje się wiedzą organizacji.
Aby tak się stało, konieczne jest podjęcie czterech kroków. Po pierwsze, trzeba uzyskać pewność, że wszystkie działania operacyjne są podejmowane za zgodą kierownictwa, podlegają systematycznej rejestracji (a dzięki regularnym raportom nie istnieje szara strefa wewnątrz organizacji). Po drugie, niezbędne jest rozdzielenie odpowiedzialności za przebieg poszczególnych faz realizacji zadań operacyjnych (tj. inicjowania, przeprowadzenia i dokumentowania oraz kontroli). Po trzecie, należy zadbać, aby istniała osoba odpowiedzialna za każdy obszar działalności jednostki oraz ustalić, kto przejmuje obowiązki, gdy dany pracownik nie może ich wykonywać.
Ostatecznie pracownicy muszą znać wagę swoich działań w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa i być świadomi, że wzrost efektywności ich pracy zostanie odpowiednio wynagrodzony. Wówczas cała organizacja wykorzysta swój potencjał do ostatniego eurocenta.