Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę w przeciągu ostatnich lat mają na celu ograniczenie wyłudzeń podatków i skuteczniejsze ściganie przestępców podatkowych. Nowe rozwiązania wykorzystujące narzędzia informatyczne umożliwiają wielowymiarową kontrolę przedsiębiorców oraz wykrywanie zaistniałych nieprawidłowości. Po skutecznym wprowadzeniu jednolitych plików kontrolnych pora na kolejne zmiany wykorzystujące nowe narzędzia informatyczne.

Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony dla dużych przedsiębiorców od 1 lipca 2016 r. (pozostałe kategorie przedsiębiorców objęte zostały nim później) i służy uszczelnieniu systemu podatkowego. Narzędzie to stanowią księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych we wspólnym dla wszystkich formacie. Podatnik ma obowiązek je tworzyć i przechowywać, by okazać na żądanie organu administracji skarbowej.

Jednolity Plik Kontrolny złożony jest z następujących struktur:

  • JPK_VAT – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
  • JPK_KR – księgi rachunkowe,
  • JPK_FA – faktury sprzedaży VAT,
  • JPK_WB – wyciąg bankowy,
  • JPK_MAG – magazyn,
  • JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR),
  • JPK_EWP – ewidencja przychodów (ryczałt).

Podatnicy są zobowiązani dostarczać co miesiąc dane w postaci ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT).

JPK, dzięki założonym funkcjonalnościom, umożliwia kompleksową i szybką analizę danych z ewidencji podatkowych o kontrahentach i transakcjach. Organy krajowej administracji skarbowej odnotowują poprawę tempa procedur kontrolnych dzięki zastosowaniu JPK w porównaniu z tymi, gdzie JPK nie zastosowano.

JPK_VDEK

Od 1 kwietnia 2020 r. wybrani podatnicy zobowiązani będą do składania w formie elektronicznej nowego, przekształconego pliku JPK_VAT, obejmującego zarówno deklarację VAT, jak i ewidencję (zakupu i sprzedaży). Obowiązek ten obejmie od 1 kwietnia 2020 r. tylko dużych przedsiębiorców, pozostali podatnicy zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 lipca 2020 r.

Nowy dokument jednolity plik kontrolny JPK_VDEK ma składać się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej, będzie odzwierciedlał zarówno deklaracje VAT, jak i plik JPK_VAT oraz zostanie rozszerzony o dodatkowe informacje mające za zadanie ułatwić pracę organom podatkowym w zakresie przeprowadzania postępowań kontrolnych.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

MSR 19: Świadczenia pracownicze w ujęciu księgowym

CIRZ_10_2020_34.jpg

Pracodawcy chcąc zatrzymać pracownika w firmie na dłużej, oprócz odpowiedniego wynagrodzenia często oferują szereg benefitów, które nie zawsze przyjmują formę pieniężną. Takie świadczenia, zwłaszcza te w formie niepieniężnej, niejednokrotnie wiążą się z problemem ich wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych. Kwestie te zawarte zostały w MSR 19 Świadczenia Pracownicze.

Czytaj więcej

Dlaczego optymalny obieg dokumentów to podstawa w firmie?

CIRZ_10_2020_26.jpg

Praca z dokumentami to codzienność każdego przedsiębiorstwa. Aby firma mogła dobrze funkcjonować, należy zadbać o ich właściwe uporządkowanie oraz zachować procedury z nimi związane. Dzięki temu możemy znacząco podnieść wydajność przedsiębiorstwa oraz usprawnić pracę.

Czytaj więcej

WMS zintegrowany z automatyka magazynową – korzyści vs koszty

CIRZ_10_2020_21.jpg

Managerowie łańcucha dostaw, a w szczególności kierownicy magazynów, są pod coraz większą presją, aby poprawić produktywność i efektywność w magazynie. W celu osiągnięcia oszczędności kosztów magazynowania, automatyzacja WMS musi być najwyższym priorytetem dla magazynu.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama