Planowanie pełni kluczową rolę w przedsiębiorstwie. To jakość planowania warunkuje, jakie dana firma podejmie decyzje w przyszłości. Determinuje ono zatem pozycję firmy na rynku. Czym więc jest proces planowania, jakie rządzą nim zasady oraz jakie są jego podstawowe rodzaje?
Geneza pojęcia „planowanie” wywodzi się od łacińskiego słowa „planta”, oznaczającego schemat, szkic budynku1.
Planowanie jest domeną myślenia abstrakcyjnego, rodzajem działalności w zasadniczej mierze intelektualnej i logicznie zorganizowanej, polegającej na określaniu czynności w przyszłości. Cechują go następujące właściwości: odnosi się do przyszłości, wymaga przewidywania i woli działania, wyraża dążenia do założonych celów, wiąże się z dokonywaniem wyborów2. Planowanie w głównej mierze stanowi proces kalkulacyjny, polegający na przygotowaniu koncepcji działania i wariantów planów (rys. 1). Proces planowania obejmuje dwa sprzężone ze sobą działania: wyznaczenie celów organizacji oraz sposoby ich osiągnięcia3.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.