Czym jest prawo autorskie? Prawo autorskie jest zbiorem norm prawnych, których przedmiotem jest ochrona twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. Są to uprawnienia majątkowe i osobiste autora do stworzonego przez siebie dzieła. Ważnym jest fakt, że prawa osobiste nigdy nie wygasają oraz nie ma możliwości ich przeniesienia na inne osoby. Prawa majątkowe zaś są zbywalne i podlegają dziedziczeniu, lecz wygasają z upływem określonego czasu.
Prawo autorskie zostało ukształtowane w XIX w. poprzez regulację konwencji berneńskiej w 1866 r. oraz konwencji genewskiej z 1952 r., która została uaktualniona w 1971 r. Polska jest stroną wskazanych konwencji od 1919 r.
Jak wspomniałam, prawa autorskie dotyczą kwestii związanych zarówno z autorstwem utworu, jak i z wykonywaniem monopolu prawno-autorskiego. W związku z tym prawa autorskie dzielimy na podstawowe rodzaje (tabela 1).
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.