Pozew – środek prawny wszczynający proces, na podstawie którego strona dochodzi swoich roszczeń przed sądem. W niniejszym artykule skupię uwagę na pozwie o zapłatę sumy pieniężnej w dwóch różnych postępowaniach – upominawczym i nakazowym. Często są błędnie uważane za takie same, ponieważ w obydwu może zostać wydany nakaz zapłaty bez przeprowadzania rozprawy. Należy jednak zauważyć, że postępowania te posiadają zupełnie inne podstawy prawne do zastosowania, a także niosą za sobą odmienne konsekwencje prawne zarówno dla strony pozwanej, jak i powoda. Warto zapamiętać różnice, by wiedzieć które z postępowań nam przysługuje, żeby jak najszybciej odzyskać przysługujące należności za wykonaną usługę.
Postępowanie upominawcze
Zgodnie z art. 498 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego1. W przypadku, gdy nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza termin rozprawy (art. 498 § 2 k.p.c.).
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.