Wynagrodzenie, premie, dodatkowe nagrody dla pracowników – wszystkie te elementy składają się na koszty osobowe przedsiębiorstwa, które zawsze znajdują się w centrum zainteresowania zarządów i menedżerów. Im większa potrzeba przyglądania się firmowym wydatkom i konieczność ich optymalizacji, tym większe zapotrzebowanie na wiarygodne dane dotyczące kosztów związanych z pracownikami.
HR a planowanie budżetu
Co kryje się tak naprawdę pod terminem HR w danej firmie? Zupełnie inaczej podchodzi się do kosztów operacyjnych HR, a inaczej do budżetowania kosztów osobowych w przedsiębiorstwie:
- koszty operacyjne – w dużej mierze leżą w gestii dyrektora HR, związane są przede wszystkim z kosztami ponoszonymi przez departament, podlegając ogólnym zasadom budżetowania w firmie. Zaproponowany budżet jest analizowany przez dział finansowy i akceptowany przez zarząd.
- koszty osobowe – są zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem, który wymaga stałej i płynnej współpracy pomiędzy działem finansowym, HR oraz dyrektorami funkcyjnymi. Jak ten proces wygląda? Dyrektor HR musi posiadać wiedzę na temat planu biznesowego na dany rok, a także odnośnie do planu kilkuletniego. Najlepszym rozwiązaniem jest, by dyrektor HR uczestniczył w ich planowaniu. Kolejnym krokiem jest współpraca z działem finansowym przy tworzeniu harmonogramu budżetowania. Z praktyki firm wynika, iż najczęściej prace te rozpoczynają się w sierpniu lub wrześniu. Na początku są opracowywane budżety dotyczące komercji, a kolejno uwaga skupiana jest na kosztach osobowych. Odpowiedzialność za koszty osobowe jest podzielona między różne działy i uzależniona od charakteru wydatków.
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.