Jak podnieść efektywność systemów informatycznych? Odpowiada M. Schrage, dyrektor MIT Media Lab's eMarkets Initaitive.
www.cio.com
Odchudzanie budżetów wydatków informatycznych – jako pokłosie kryzysu branży IT – stało się ogólnoświatowym trendem. Doświadczenia wielu przedsiębiorstw pokazują jednak, iż obniżanie nakładów na informatyzację jest bardzo kosztowne.
Tony Scott – dyrektor techniczny General Motors – przyznał, iż projekty ograniczające budżet kosztów IT koncernu przyniosły skutki odmienne od zakładanych. Podczas gdy wstrzymano modernizację kluczowych aplikacji, wciąż inwestowano w utrzymanie zbędnego oprogramowania. W ten sposób jednostka pozostała z niedofinansowanymi i nieefektywnymi systemami, z których ani informatycy, ani finansiści nie byli zadowoleni. GM, obserwując wskaźnik ROI, zauważyło, że bardziej opłacalne jest redukowanie liczby systemów. Co więcej, w ten sposób uzyskana obniżka kosztów jest trwała.
Scott podkreślił, iż zbyt wiele środków pochłaniało utrzymanie systemów i baz danych wykorzystywanych przez pojedyncze osoby. Z drugiej strony koncern posiadał wiele podobnych baz użytkowanych przez konkurujące działy. Ich konsolidacja nie tylko ograniczyła koszty sprzętu i oprogramowania, ale także poprawiła komunikację w organizacji.
Należy pamiętać, iż usunięcie zbędnych systemów oraz przeszkolenie pracowników do wykorzystania nowych aplikacji wymagają od informatyków znacznego wysiłku. Jednocześnie działania te redukują budżet działu IT o środki przeznaczone na utrzymanie dotychczasowych systemów. Warto zatem wynagradzać informatyków nie za czas poświęcony na obsługę oprogramowania, ale za korzyści, jakie ich działania przynoszą przedsiębiorstwu.