Monitorowanie płynności finansowej wiąże się ze stałym kontrolowaniem wydatków i wpływów, terminowym regulowaniem zobowiązań, nadzorowaniem należności, utrzymywaniem zapasów na poziomie niezagrażającym przestojami w produkcji, a także innymi czynnikami wpływającymi na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Płynność finansowa oznacza zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań. Powinna utrzymywać się na optymalnym poziomie, który jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W sytuacji, kiedy firma osiąga niski poziom płynności, oznacza to, że ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. W przypadku wysokiego poziomu płynności wystąpi zamrożenie części kapitału obrotowego, co prowadzi do zmniejszenia rentowności przedsiębiorstwa.
Pozostałe 95% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.