Człowiek i podmiot. Podmiot i człowiek. Wartość! Celem istnienia każdej organizacji jest wytwarzanie wartości dodanej. Ta wartość jest generowana w procesach pracy. „Pracować inaczej” – inaczej tworzyć wartość – to nowatorski model współczesnego podmiotu inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości. Ludzka świadomość może być kreowana przez trzy nowoczesne metody rozwoju: tutoring, coaching oraz mentoring. Mentor z mitologii greckiej to dobry opiekun, któremu można powierzyć najważniejsze osoby, sprawy lub rzeczy.
Mentor to człowiek posiadający określone doświadczenie zawodowe, to ekspert z danej dziedziny, branży lub firmy, ale również opiekun, nauczyciel i przewodnik. Mentor to lider posiadający rozległą wiedzę, stanowiący wzór dla podopiecznego. Z założenia posiada bardzo wysokie kompetencje. Doradza podopiecznemu dzięki wcześniej wypracowanym metodom oraz skupia się na jego rozwoju zawodowym. Mentorem może być pracownik z dużym doświadczeniem oraz osoba posiadająca wysoką pozycję w hierarchii organizacyjnej. Umiejętnie wspiera rozwój innych, ma czas na spotkania i rozmowy. Do podstawowych umiejętności mentora można zaliczyć między innymi:
→ planowanie pracy,
→ precyzyjne wypowiadanie się na określony temat,
→ aktywne słuchanie,
→ zadawanie odpowiednich pytań,
→ stosowanie konstruktywnej krytyki,
→ rozwijanie kompetencji i umiejętności u podopiecznych.
Mentor to osoba dysponująca rozległą siecią kontaktów, mogąca się pochwalić znaczącymi osiągnięciami, posiada także autorytet wynikający z kierowania w życiu określonymi wartościami. Rola mentora polega przede wszystkim na pomaganiu osobie uczącej się rozwijać w pełni swój potencjał, co przedstawiono w tabeli 1.
Mentor to osoba, która dzięki osobistemu zaangażowaniu i doświadczeniu jest w stanie służyć radą, wsparciem i pomocą podopiecznemu, w tych dziedzinach, w których jest potrzebny. To zaufany przewodnik, towarzysz, nauczyciel. Związek pomiędzy mentorem i jego uczniem jest związkiem dynamicznym, opiera się na zaufaniu, chęci spędzenia razem czasu, wzajemnym uczeniu się od siebie i dzieleniu doświadczeniem życiowym.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.