Spółka w pierwszym kroku dokonała samodzielnej oceny metod i skuteczności zarządzania posiadaną informacją w postaci zgrubnej analizy. Następnie zdecydowała o zaangażowaniu zewnętrznego podmiotu w roli audytora celem weryfikacji i uszczegółowienia już zidentyfikowanych luk i braków w procesie wprowadzania, zbierania, obróbki danych, opracowania i prezentacji raportów menedżerskich. Wnikliwa i szczegółowa dekompozycja działalności przedsiębiorstwa, jej procesów operacyjnych i strategicznych doprowadziła do określenia szeregu zaleceń w zakresie organizacyjnym, technicznym i informatycznym w poszczególnych obszarach, pionach i poziomach organizacji. Celem niniejszych rekomendacji stała się lista sugerowanych zmian, których wprowadzenie w standard funkcjonowania spółki uznane zostało jako must have idealnego systemu informacji zarządczej. Produktem kolejnego etapu został projekt systemu informacji zarządczej, który sprecyzował cechy i funkcje rozwiązania ujęte poprzez pryzmat potrzeb określonych:
- na poziomie warstwy informatycznej implementacji,
- w zakresie instalacji i konfiguracji,
- z punktu widzenia kontrolerów,
- z punktu widzenia menedżerów wyższego i najwyższego szczebla,
- na poziomie wymagań informacyjnych.
Wdrożenie + implementacja
Przedsiębiorstwo zdecydowało o wdrożeniu platformy zarządczo-controllingowej Doctor Coster® jako najbardziej odpowiedniego rozwiązania dającego szansę na uzyskanie informacji zarządczej w formie i zakresie zaakceptowanym przez zarząd spółki.
System Doctor Coster® wiąże:
- logikę zaawansowanego rachunku kosztów,
- funkcjonalności rozwiązań Corporate Performance Management [CPM1],
- możliwości narzędzi Business Intelligence and Analytics [BIA2]
w postaci:
- metodyki ZPRK3,
- modułu Doctor Coster® Kalkulacje,
- modułu Doctor Coster® DASHBOARDS,
gdzie:
- metodyka ZPRK dostarcza reguły prawidłowego definiowania i konstruowania zaawansowanego rachunku kosztów,
- DC Kalkulacje stanowi serce platformy i obejmuje integrację danych i mechanizm obliczeniowy oraz interfejs graficzny obsługi modeli rachunku kosztów dla działu controllingu,
- DC DASHBOARDS są kokpitami menedżerskimi dedykowanymi kierownictwu i zarządowi przedsiębiorstwa.
Warstwa integracyjna
Część integracyjna rozwiązania została przygotowana dla przedsiębiorstwa w postaci mechanizmów ujętych w formie paczek SQL Server Information Services oraz procedur składowanych SQL [rysunek 1].
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.