Nikogo nie trzeba przekonywać, że rzetelna i terminowo otrzymana informacja jest pożyteczna, a w pewnych okolicznościach wręcz niezbędna, żeby funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się i konkurencyjnym otoczeniu. Informacja nazywana jest zarządczą, jeśli wspomaga proces zarządzania, w tym podejmowania decyzji co do dalszych działań organizacji. Informacja zarządcza w praktyce jest szerokim pojęciem, ponieważ obejmuje wiele obszarów działalności organizacji, jak również ma cechy specyficzne, charakterystyczne dla tej, a nie innej organizacji.
W szczególności system informacji zarządczej jest uzależniony od:
- potrzeb odbiorców informacji,
- specyfiki organizacji, w tym jej kultury organizacyjnej, struktury geograficznej, produktowej, stosowanych polityk i procedur,
- posiadanych systemów informatycznych.
Punktem wyjścia informacji zarządczej są dane historyczne, ponieważ nie da się zarządzać w próżni, bez solidnej podstawy w postaci wiedzy o już zaistniałych zdarzeniach. Na tej podstawie można wyciągać wnioski i starać się świadomie wpływać na przyszłość organizacji. Można czasami spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś kieruje się intuicją w prowadzeniu biznesu. Oczywiście taka intuicja jest ważna, tym niemniej ona również wynika z posiadanej już wiedzy i doświadczeń. Podsumowując, informacja zarządcza to czytelne i jasne zaprezentowanie danych ekonomiczno-finansowych na temat działalności firmy i jej otoczenia dla celów podjęcia konkretnych decyzji gospodarczych.
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.