Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków, jednym z nim jest obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników. Warto kontrolować stan posiadanej dokumentacji, czy jakikolwiek dokument nie został przeoczony. Za brak kompletnej dokumentacji pracodawcy grożą konsekwencje prawne. Jak długo należy przechowywać dokumentację pracownika? Czy gdy odchodzi z firmy, możemy ją zniszczyć?
Wartym zapamiętania jest fakt, iż cała dokumentacja powinna być prowadzona w formie pisemnej. Aktualne przepisy prawa nie dają możliwości prowadzenia dokumentacji wyłącznie w formie elektronicznej.
Akta osobowe pracownika
Zgodnie z Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141), a ściślej mówiąc jej art. 94 pkt 9a, pracodawca jest zobowiązany do zakładania akt osobowych zatrudnionego pracownika.
Akta osobowe składają się z trzech części:
- Część A – dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,
- Część B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika,
- Część C – dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.