Dlaczego warto zarządzać kapitałem obrotowym? Doświadczeniami dzieli się K. Belton z Gallaher Group.
www.accaglobal.com
Podstawowym celem zarządzania kapitałem pracującym jest poprawa struktury przepływów pieniężnych przez redukcję zapasów i należności oraz właściwe kształtowanie zobowiązań wobec dostawców. W ten sposób nie trzeba zaciągać pożyczek na finansowanie bieżącej działalności. Doświadczenia wielu przedsiębiorstw pokazują jednak, iż konieczność efektywnego zarządzania kapitałem obrotowym staje się widoczna dopiero w sytuacji kryzysu płynności finansowej.
Sformalizowanie zarządzania kapitałem pracującym nie musi oznaczać rewolucji. Należy najpierw ocenić efektywność dotychczasowych działań, odpowiadając na kilka pytań. Czy zapasy nie są zbyt wysokie z powodu szerokiego asortymentu produktów? Czy należności spływają w terminach ustalonych w umowach? Czy faktury są opłacane dopiero, gdy dostawca wywiąże się ze swoich zobowiązań?
Warto także pamiętać, iż poprawa struktury przepływów pieniężnych znajduje odzwierciedlenie w cenach akcji i ratingu jednostki, dając możliwość pozyskania kapitału na korzystniejszych warunkach. To powinno przekonać menedżerów do zmian.