Kiedy warto korzystać z usług podwykonawców? Badania dla armii amerykańskiej prowadzą specjaliści z RAND Arroyo Center.
www.rand.org
Czy metody oceny ryzyka zatrudniania cywilów na polu walki mają przełożenie na realia funkcjonowania przedsiębiorstw? Tak, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, zarządzanie strategiczne niejednokrotnie czerpało z doświadczeń wojskowych. Po drugie, przykład ten bardzo dobrze uwypukla strategiczny charakter decyzji związanych z outsourcingiem, który wielu menedżerów postrzega wyłącznie w świetle obniżania kosztów.
Powierzenie zadań podwykonawcom wymaga uwzględnienia korzyści i ryzyka. Należy rozważyć przy tym wiele kwestii. Czy zaangażowanie podwykonawców przyniesie korzyści? Mogą wynikać one z lepszego wykonania danego zadania lub też z ograniczenia zaangażowania danej organizacji. Jakie ryzyko niesie ze sobą powierzenie zadań podmiotom zewnętrznym? Oprócz groźby niewykonania zadania i wynikających z tego dodatkowych kosztów i czasu na dokończenie projektu własnymi siłami, pojawia się problem ograniczenia zdolności do sterowania wszystkimi zaangażowanymi siłami. Kluczowym zadaniem będzie w końcu określenie, jaki stopień zależności od podmiotów zewnętrznych dana organizacja akceptuje. O sukcesie przedsięwzięcia nie przesądzają bowiem koszty, ale zrozumienie celów i identyfikacja z nimi, których zewnętrznym wykonawcom może brakować.
Należy zatem pamiętać, iż aby współpraca przebiegała pomyślnie, konieczne jest zapoznanie podwykonawców z kulturą organizacji i sposobem pracy danej jednostki, a także powołanie zespołów roboczych, składających się z przedstawicieli obu stron, tak aby stworzyć atmosferę zrozumienia i zaufania, procentującą w „ogniu walki”.