MSSF 6 jest jednym z aktów, który stosunkowo rzadko można stosować w praktyce i o którym nie mówi się wiele. Tytułowe poszukiwanie i ocena zasobów mineralnych dotyczy ropy naftowej, gazu ziemnego oraz analogicznych, nieodnawialnych zasobów od momentu, gdy jednostka uzyskała prawo do prowadzenia poszukiwań na danym obszarze, jak i potwierdziła techniczną wykonalność i ekonomiczną zasadność wydobywania zasobów mineralnych. Z racji istotności tychże zasobów (zwłaszcza w dzisiejszych, niepewnych czasach) warto zapoznać się z wytycznymi narzucanymi przez MSSF 6, by wiedzieć m.in. jak wyceniać aktywa z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych, a także jak je prezentować.
Cel oraz zakres MSSF 6
Jak sama nazwa standardu wskazuje, jego podstawowy cel to określenie zasad sprawozdawczości finansowej w przypadku poszukiwania i oceny zasobów mineralnych. Jest to niezwykle istotny MSSF dla spółek wydobywczych. Niniejszy MSSF wymaga:
→ implementacji minimalnych zmian do praktyk rachunkowości w zakresie nakładów ponoszonych w związku z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych;
→ aby jednostki ujmujące aktywa z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych przeprowadzały ocenę tych aktywów pod kątem utraty ich wartości zgodnie z niniejszym MSSF oraz wyceniały jakąkolwiek utratę wartości zgodnie z MSR 36 (Utrata wartości aktywów);
→ od jednostek ujawniania informacji identyfikujących i wyjaśniających kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym, a powstałe w związku z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych oraz pomagających użytkownikom sprawozdania w zrozumieniu kwot, terminów i stopnia pewności przyszłych przepływów pieniężnych związanych z aktywami z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych.
MSSF 6 stosuje się w odniesieniu do ponoszonych przez jednostkę nakładów na poszukiwanie oraz ocenę zasobów mineralnych. Co istotne, MSSF ten swym zakresem nie obejmuje innych aspektów rachunkowości jednostek zaangażowanych w poszukiwanie i ocenę zasobów mineralnych. Ponadto jednostka gospodarcza nie stosuje niniejszego MSSF w odniesieniu do nakładów poniesionych:
→ przed rozpoczęciem poszukiwania i oceny zasobów mineralnych, takich jak nakłady, które zostały poniesione, zanim jednostka uzyskała prawo do prowadzenia prac wydobywczych na określonym obszarze;
→ po tym, jak udowodniono techniczną wykonalność i ekonomiczną zasadność wydobywania zasobów mineralnych.
Powyższe dwa warunki są niezwykle istotne i kluczowe w przypadku wątpliwości, kiedy i czy należy stosować MSSF 6.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.