Każdy podmiot gospodarczy prowadzący księgi rachunkowe jest zobowiązany na koniec każdego roku obrotowego dokonać wyceny aktywów i pasywów, stosując w tym celu zasadę ostrożności. Aby w sposób wierny i rzetelny przedstawić sytuację majątkowo-finansową spółki, należy dokonać szeregu czynności. Niewątpliwie jedną z nich jest przeanalizowanie struktury należności nie tylko pod kątem przyszłych przepływów pieniężnych, ale w dużej mierze w celu odpowiedzi na pytanie, czy wykazana należność zostanie w przyszłości uregulowana przez dłużnika. Jeśli odpowiedź jest przecząca, należy zastanowić się nad ewentualną koniecznością dokonania odpisów aktualizujących należności.
Istota i podstawa prawna dotycząca odpisów aktualizujących należności
Istota dokonania odpisów aktualizujących należności sprowadza się do tego, aby w bilansie jednostki wykazać pewne aktywa, tzn. takie, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Jeśli spółka ma wątpliwości, czy dana należność zostanie uregulowana, a tym samym czy przyniesie w przyszłości wpływ środków finansowych, należy zastanowić się, czy powyższa okoliczność jest już wystarczająca, aby dokonać odpisu aktualizującego wartość należności.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.