Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy” skupia się na trudnym i niejednokrotnie problematycznym dla przedsiębiorstw zagadnieniu, jakim jest podatek dochodowy oraz podatek odroczony. W KSR zostały uściślone definicje, wykazane księgowania oraz podane przykłady dla zobrazowania przepisów.
Cel i zakres KSR 2
Celem KSR 2 jest określenie, w dostosowaniu do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351, dalej uor), zasad ujmowania, wyceny i prezentacji należności oraz zobowiązań z tytułu podatku dochodowego, jak również aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, a także zasad ujawniania informacji ich dotyczących w sprawozdaniach finansowych.
Należy zaznaczyć, iż postanowień standardu nie stosuje się do osób fizycznych, prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz do pozostałych jednostek, jeżeli jednostki te nie są podatnikami podatku dochodowego od działalności gospodarczej.
W przypadku skonsolidowanego sprawozdania finansowego postanowienia Standardu odpowiednio stosuje się do jednostki dominującej, jednostek zależnych i współzależnych objętych konsolidacją, bez względu na to, czy jednostki te stanowią podatkową grupę kapitałową lub są indywidualnie opodatkowane podatkiem dochodowym.
Różnice przejściowe
Jedną z podstawowych definicji, a zarazem bardzo ważnych dla zrozumienia istoty podatku odroczonego, jest definicja różnic przejściowych.
Zgodnie z KSR 2 różnice przejściowe to różnice pomiędzy wartością bilansową danego składnika aktywów lub pasywów a jego wartością podatkową. Różnice przejściowe mogą być:
- dodatnimi różnicami przejściowymi – są to te różnice przejściowe, które spowodują powstanie kwot zwiększających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów zostanie zrealizowana lub składnika pasywów rozliczona. Dodatnie różnice przejściowe powstają, gdy:
- wartość bilansowa > wartość podatkowa dla aktywów,
- wartość bilansowa < wartość podatkowa dla pasywów.
Dodatnie różnice przejściowe mogą również powstawać w związku z pozycjami nieujętymi w księgach jako aktywa lub zobowiązania.
- ujemnymi różnicami przejściowymi – są to te różnice przejściowe, które powodują powstanie kwot pomniejszających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów zostanie zrealizowana lub składnika pasywów rozliczona. Ujemne różnice przejściowe powstają, gdy:
- wartość bilansowa < wartość podatkowa dla aktywów,
- wartość bilansowa > wartość podatkowa dla pasywów.
Ujemne różnice przejściowe mogą również powstawać w związku z pozycjami nieujętymi w księgach jako aktywa lub zobowiązania.
W związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych jednostka tworzy rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego, czyli kwotę zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, które według przewidywań powstanie w przyszłości.
W sytuacji wystąpienia ujemnych różnic przejściowych jednostka tworzy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, czyli kwotę, jaka według przewidywań zmniejszy w przyszłości zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego lub będzie podlegać zwrotowi. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jednostka tworzy również w związku z wystąpieniem straty podatkowej, możliwą do odliczenia od dochodu w przyszłości; aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego powstają również w związku z niewykorzystanymi ulgami podatkowymi.
Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.