Krajowy System e-Faktur (KSeF) to narzędzie, które umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji gospodarczych, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Co dalej i jakie terminy obowiązują w tym zakresie?
W październiku 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat o rozpoczęciu testów KSeF. Udostępniona dokumentacja ma charakter ściśle techniczny i przeznaczona jest dla działów IT, które pracują nad integracją z KSeF. Od 1 stycznia 2022 r. istnieje możliwość wystawienia swojej faktury elektronicznie w Krajowym Systemie e-Faktur z wykorzystaniem środowiska produkcyjnego Krajowego Systemu e-Faktur. Głównym założeniem narzędzia jest ustrukturyzowanie i zapewnienie kontroli w czasie rzeczywistym nad procesem fakturowania. Przedsiębiorstwa będą musiały zwrócić szczególną uwagę na 3 aspekty – pierwszym z nich są właściwe dane – konieczność zgłaszania żądań wystawienia faktury w ustrukturyzowanej formie wymaga zebrania szerokiego katalogu danych, których oczekują władze skarbowe. Dane te mogą być rozproszone pomiędzy systemami lub po prostu niedostępne. Drugim istotnym elementem jest dostosowanie procesu, który z uwagi na konieczność wystawienia faktury za pośrednictwem KSeF i ryzyka ekspozycji ewentualnych nieprawidłowości, musi być dostosowany do tego, by fakturowanie odbywało się w sposób możliwie uporządkowany oraz zautomatyzowany. Ostatnim, który jest najważniejszy i zarazem najtrudniejszy, jest technologia. Żądania są wysyłane i odbierane w ustrukturyzowanej formie – agregacja, przetwarzanie i przesyłanie danych wymaga przygotowania technicznego po stronie klienta oraz przebudowy i integracji istniejących systemów.
Tematyka związana z e-fakturami i Krajowym Systemem e-Faktur dotyka wielu aspektów, które związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa, zarówno finansowo-księgowych, prawnych, jak i technicznych. Nowe regulacje są ogromnym wyzwaniem w sferze technologii, procesów oraz samej organizacji. Jest to skomplikowany proces, więc niewątpliwie warto z wyprzedzeniem przygotować się do wprowadzenia e-faktur i nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Kompleksowe podejście do nowych wymogów zabezpieczy przedsiębiorców przed ewentualnymi konsekwencjami błędnego podejścia do tych wyzwań.
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.