Informacja dodatkowa to element sprawozdania finansowego, trzeba rozróżnić jednak pojęcie „informacji dodatkowej” od „dodatkowych informacji i objaśnień”, które stanowią element składowy informacji dodatkowej. Zgodnie z ustawą o rachunkowości informacja dodatkowa składa się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Dzięki tym załącznikom do sprawozdania finansowego otrzymujemy uszczegółowienie zawartych w nim danych liczbowych, co umożliwia nam lepszą interpretację rzeczywistego obrazu jednostki, która to sprawozdanie sporządziła.
Zgodnie z art. 45 ust 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe każdej jednostki składa się z:
( 1 ) bilansu;
( 2 ) rachunku zysków i strat;
( 3 ) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Ponadto, sprawozdanie finansowe podlegające obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta powinno obejmować dodatkowo zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Ustawa o rachunkowości nie określa obowiązujących wzorów, formy prezentacji, jak również szczegółowości informacji dodatkowej, a jedynie jej minimalny zakres i rodzaj. Zakres wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień, w zależności od rodzaju jednostki sporządzającej sprawozdanie, możemy znaleźć w załącznikach nr 1-6 do ustawy o rachunkowości:
→ załącznik nr 1 – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
→ załącznik nr 4 – dla jednostek mikro (definicję jednostki mikro zawiera art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości),
→ załącznik nr 5 – dla jednostek małych (definicję jednostki małej zawiera art. 3 ust. 1c i 1d ustawy o rachunkowości),
→ załącznik nr 6 – dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.