Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.
Obliczanie udziałów procentowych
Załóżmy, że mamy dane dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów w poszczególnych regionach, osiągniętej przez poszczególnych handlowców. Fragment takich danych jest pokazany na rysunku 1.
Na podstawie tych danych chcemy teraz znaleźć informację, jakim procentem całkowitej wartości sprzedaży była sprzedaż w poszczególnych regionach. Aby to móc uzyskać, musimy zacząć od stworzenia tabeli przestawnej, pokazującej łączną wartość sprzedaży w poszczególnych regionach. Taką tabelę przestawną pokazuje rysunek 2.
Teraz wystarczy na dowolnej liczbie w tabeli przestawnej kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Pokaż wartości jako”, a następnie „% sumy końcowej”. Dostaniemy tabelę przestawną taką, jaka pokazana jest na rysunku 3.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.