Tabela przestawna to bez wątpienia prosta funkcjonalność, która pozwala otrzymać szybko dokładne wizualizacje danych dotyczących różnych obszarów działania firmy. Korzystając z tej funkcji, użytkownik jest w stanie szybko wygenerować diagram Pareto, diagram przebiegu czy histogram, które swoje zastosowanie znajdą w zarządzaniu jakością.

Tabela przestawna to jedna z funkcji Excela, która umożliwia szybkie analizowanie zebranych danych.

Tabele przestawne stosuje się do formatowania danych i przedstawiania ich w inny sposób. Za pomocą tego narzędzia można również szybko zsumować lub zliczać dane w poszczególnych kategoriach, robić szybkie porównania, tworzyć niestandardowe i standardowe wykresy. Szczególnego znaczenia nabiera tabela przestawna w zarządzaniu jakością ze względu na to, że może uratować nawet kilka godzin tygodniowo przy analizowaniu danych.

Dobre dane to podstawa

Aby skutecznie używać tabel przestawnych potrzebujemy danych wejściowych. Tabela przestawna w zarządzaniu jakością, musi być poprzedzona dobrej jakości danymi wejściowymi. Czym są te dane? Może to być baza danych niezgodności z danego okresu lub też baza danych pomiaru danej charakterystyki produktu.

W przypadku bazy danych niezgodności, warto zaprojektować ją tak, aby każdy z rekordów odpowiadał przynajmniej na pytania 5W2H. Ułatwi nam to analizowanie danych za pomocą tabeli przestawnej. W tabeli 1 zaprezentowano przykład bazy danych.

W tabeli 1 znajdują się najważniejsze informacje o niezgodności: numer produktu, kto zgłosił problem, na której linii produkcyjnej, na której operacji, jaka była zmiana i który dzień, jak nazywa się produkt, jaki jest to rodzaj wady oraz ile sztuk jest niezgodnych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Biała lista podatników VAT w Excelu

CiRZ_02_18.jpg

Na temat białej listy podatników powstało mnóstwo artykułów poświęconych przede wszystkim istocie jej działania, obowiązkom nałożonym na przedsiębiorców oraz sankcjom grożącym za niedopełnienie obowiązku weryfikacji. Na rynku pojawiło się sporo rozwiązań ułatwiających weryfikację rachunków bankowych z pominięciem wyszukiwarki Ministerstwa Finansów. W tym artykule przeanalizujemy w jaki sposób Excel umożliwia sprawdzenie kont kontrahentów, oczywiście odwołując się do danych białej listy podatników VAT.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2020

Ocena potencjału marki przedsiębiorstwa z wykorzystaniem narzędzi controllingu

CiRZ_02_6.jpg

Jednym z zadań systemów pomiaru i raportowania na temat przedsiębiorstwa jest budowa narzędzi do skutecznej analizy coraz bardziej złożonych procesów i warunków działania biznesu. Od lat zainteresowanie takich systemów skupione jest na źródłach wartości rynkowej przedsiębiorstwa, za którą w konkurencyjnym otoczeniu odpowiedzialna jest marka.

Czytaj więcej

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama