Wdrożenie projektu IT to znaczące wyzwanie organizacyjne dla każdej firmy dążącej do usprawnienia kluczowych procesów. Projekty obejmujące budowę rozwiązań analitycznych czy korporacyjnych standardów raportowania są szczególnie skomplikowane i narażone na liczne błędy. Problemy mogą pojawić się na każdym etapie projektu — od planowania, przez wdrożenie, po adaptację i utrzymanie. Wyzwania, takie jak problemy komunikacyjne, sprzeczne wymagania czy brak wsparcia, mogą znacząco wpłynąć na sukces przedsięwzięcia. Jak im sprostać?
Realizacja projektu Business Intelligence (BI) wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak zbieranie i modelowanie danych, tworzenie hurtowni/jezior danych oraz rozwój raportów. Problemy wdrożeniowe często wynikają z niejasnych celów biznesowych, niedostatecznego zrozumienia wymagań, niewłaściwego wyboru narzędzi, problemów z jakością danych i braku kompetencji w zespole. A zatem przygotowanie odpowiedniej strategii wdrożenia BI, konsultacje z interesariuszami, planowanie, szkolenie użytkowników i monitorowanie postępów są kluczowe dla sukcesu projektu.
Wśród potencjalnych kategorii błędów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, można wymienić:
- podejście do projektu IT,
- dobór narzędzi i technologii,
- analiza potrzeb i prowadzenie projektu,
- utrzymanie i rozwój.
Podejście do projektu IT
Przy realizacji projektów IT możemy często zaobserwować podejście na zasadzie big-bang, gdzie organizacje, które wcześniej nie korzystały z szeroko pojętych narzędzi analitycznych, próbują wprowadzić kompleksowe rozwiązanie obejmujące wszystkie możliwe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Chęć zaspokojenia potrzeb absolutnie wszystkich interesariuszy w jednym czasie powoduje ogromny chaos oraz rozmycie podstawowego celu wprowadzanych zmian. Efektywniejszym rozwiązaniem jest podejście ewolucyjne, gdzie projekt dzieli się na mniejsze etapy. Najpierw wdrażamy najważniejsze elementy, a następnie stopniowo rozszerzamy projekt, uwzględniając kolejne źródła danych i potrzeby interesariuszy.
Pozostałe 62% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.