Istotą relacyjnego modelu bazy danych jest możliwość jednoczesnego wiązania i pobierania danych z różnych tabel. Dotychczasowe przykłady zaprezentowane w cyklu o SQL odnosiły się do zapytań w ramach jednej tabeli i danych w niej zapisanych. Większość przydatnych informacji natomiast uzyskuje się, czerpiąc jednocześnie dane zapisane w różnych tabelach bazy danych.
JOIN ON
Możliwość łączenia tabel jest jedną z najważniejszych zalet języka SQL, która pozwala podzielić bazę na kilka tabel (dokonać jej normalizacji), a w razie potrzeby połączyć powiązane ze sobą dane, tworząc spójną całość w ramach bazy. Aby zrozumieć sposób łączenia, należy uświadomić sobie, że każda tabela, oprócz kolumny z kluczem podstawowym, zawiera zwykle kolumnę (lub kilka kolumn) z tzw. kluczem obcym.
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.