Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że bieżąca analiza sprzedaży stanowi podstawę dobrze prosperującego biznesu – tak w małej, jak i dużej firmie. Małe przedsiębiorstwo poradzi sobie z analizą sprzedawanego asortymentu znacznie szybciej. Prawdopodobnie nawet nie korzystając z pomocy analityka, jego właściciele wiedzą doskonale, co im najszybciej „schodzi”. W dużych firmach potrzebne są natomiast stały nadzór oraz analiza danych, aby poziom sprzedaży utrzymywać na odpowiednim poziomie. Najlepsze do stworzenia takich cyklicznych zestawień w Excelu będą tabele przestawne, które pozwolą szybko uporządkować dane.

Dane wejściowe przedsiębiorstwa

W działającym od roku nowym sklepie dla dzieci Bobasek asortyment podzielony jest na cztery kategorie, według których klasyfikowane są wszystkie pozycje (rysunek 1). Po pierwszym kwartale 2016 r. zarząd określił planowaną sprzedaż na kolejny kwartał (rysunek 2), zakładając wzrost sprzedaży o 5000 zł. Zestawienie danych sprzedażowych pozwoli sprawdzić, czy wyznaczony cel został zrealizowany. Wygenerowana z systemu lista zarejestrowanych transakcji posłuży do stworzenia tabeli przestawnej (rysunek 3).

Musimy zaznaczyć tabelę z danymi sprzedażowymi i wybrać ze wstążki Wstawianie -> Tabela przestawna -> Tabela przestawna (rysunek 4).

Pojawia się kreator Tworzenia tabeli przestawnej (rysunek 5). Pozostawiamy domyślnie zaznaczone opcje Zaznacz tabelę lub zakres oraz wstawianie tabeli w Nowy arkusz. Zatwierdzamy OK.

W nowym arkuszu pojawiła się tabela przestawna, która powstanie po wybraniu konkretnych danych (rysunek 6). Od nas zależy, jak skonstruujemy tabelę, co będzie naszą etykietą kolumn lub wierszy. W omawianym przypadku przenosimy Kategorię do Etykiety wierszy, natomiast do Wartości przenosimy Sprzedaż w PLN.

Aby zweryfikować założony cel zarządu, wystarczy, że raport będzie pokazywał sprzedaż według głównych kategorii (rysunek 7).

Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Wykresy przestawne

CiRZ_250_25.jpg

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Planowanie produkcji w Excelu

CiRZ_5-6_57.jpg

Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Czytaj więcej

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama