Wielu z nas zastanawia się co zrobić z nadwyżkami pieniędzy na koncie. Najprostsza odpowiedź to: „należy je zainwestować”. Nasuwają się jednak pytania – gdzie, jak i w co? Nie ma na nie oczywistych odpowiedzi, natomiast warto od samego początku przemyśleć, jak można zminimalizować koszty inwestowania. Często się o tych aspektach mówi mało, skupiając się głównie na tym, ile można zyskać na danej formie inwestycji. Niemniej, minimalizacja kosztów to niezwykle istotny aspekt. Indywidualne Konto Emerytalne to z pewnością coś, z czym należy się zapoznać, planując inwestycje nadwyżek. Co takie konto daje? Czy jest opłacalne? Jakie są najważniejsze aspekty związane z IKE? O tym i nie tylko przeczytają Państwo w niniejszym artykule.
IKE – podstawowe informacje
Zacznijmy od samego początku, czyli omówmy, czym właściwie jest IKE? Obok ZUS (I filar emerytalny) i OFE (II filar) konto IKE jest jednym z kilku instrumentów, które składają się na III filar emerytalny. O ile I filar jest obowiązkowy, o tyle inwestowanie w ramach III filaru jest dobrowolne i zależy od nas samych (nikt nas nie zmusza do inwestowania za pomocą poniżej wskazanych kont). Pozostałe instrumenty, o których często się słyszy to:
- IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
- nowy produkt, dopiero co wprowadzony, czyli OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny),
- PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe),
- PPE (Pracownicze Plany Emerytalne).
Jak już widać, potencjalny inwestor ma co najmniej kilka opcji, dzięki którym może zminimalizować koszty inwestowania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest właśnie IKE, czyli miejsce, gdzie możemy gromadzić nasze nadwyżki i za pomocą którego owe nadwyżki możemy inwestować w różne instrumenty finansowe, by finalnie zgromadzić dodatkowy kapitał na czas emerytury. Konto IKE można prowadzić już od 16. roku życia, jednak w przypadku osób małoletnich (do ukończenia 18 lat) możliwość wpłat jest ograniczona (można odkładać tylko w roku, w którym osiągnięto przychód).
Warto także podkreślić, że konto IKE to pierwszy rodzaj indywidualnego konta emerytalnego (III filar), dostępny od 2004 roku.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.