W ostatnich miesiącach sporo rozważano, jak wstrzymanie handlu czy produkcji w następstwie COVID-19 powinno zostać odzwierciedlone w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. jako zdarzenia po dniu bilansowym. Teraz czas zastanowić się, jak należy przedstawić zahamowanie gospodarcze w księgach 2020 r., szczególnie że już niedługo spółki będą sporządzać swoje półroczne sprawozdania i przedstawiać w nich wpływ COVID-19 oraz spowolnienia gospodarczego na wycenę aktywów.
Skutki epidemii COVID-19 i pogorszenie koniunktury w szeroko rozumianym raportowaniu finansowym można sprowadzić do analizy:
- oceny kontynuacji działalności;
- wyceny aktywów;
- wzrostu niepewności w szacunkach kierownictwa jednostki;
- odpowiednich ujawnień zarówno szacunków, jak i kwestii zarządzania ryzykiem;
- niezbędnych dodatkowych ujawnień w sprawozdaniu finansowym, w tym zobowiązań warunkowych czy rezerw;
- sceptycznej analizy danych zawartych w sprawozdaniach przez audytora.
Skupimy się na dwóch pierwszych aspektach.
Ocena kontynuacji działalności
W bieżącym raportowaniu kluczową kwestią jest właściwa ocena zdolności kierownictwa przedsiębiorstwa do kontynuacji jego działalności. Jeśli bowiem zdaniem zarządu takiej zdolności brak, to sprawozdanie finansowe musi zostać sporządzone przy zastosowaniu innych niż, można by rzec, „codziennych” reguł sprawozdawczych. I to zarówno wg Ustawy o rachunkowości, jak i MSSF. Zgodnie z art. 29 Ustawy o rachunkowości, jeśli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to wycenę aktywów należy przeprowadzić wg ceny sprzedaży możliwej do uzyskania, ale nie wyższej, niż dotychczasowe wartości aktywów (tj. cena nabycia lub koszty wytworzenia, pomniejszone o odpisy aktualizujące czy umorzenie). Należy też utworzyć rezerwę na dodatkowe i przewidywane koszty związane z zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności. Także wg MSR 1 par. 25 oraz wg Założeń Koncepcyjnych do MSSF par. 4.1 należy jasno przedstawić sytuację, kiedy sprawozdanie nie jest sporządzane przy założeniu kontynuacji działalności i jakie reguły wycen oraz prezentacji danych zostają wówczas zastosowane.
Wycena aktywów
Część podmiotów stosuje wycenę wg wartości godziwej, dalej określanej jako fair value, do swoich rzeczowych aktywów trwałych czy inwestycji w nieruchomości (na bazie MSR 16 i MSR 40). Jednostki te powinny na nowo przeanalizować MSSF 13 – Fair value measurement, aby zawczasu przewidzieć ewentualne problemy.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.