Kaizen costing to nowoczesna metoda rachunkowości zarządczej, która dzięki rosnącej świadomości przedsiębiorców jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w dążeniu do poprawy wyników finansowych przez firmy produkcyjne. Opiera się na systematycznym i nieprzerwanym doskonaleniu kosztów wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwa potrzebują wypracować nowe, praktyczne koncepcje zarządzania kosztami, aby osiągnąć złożone cele. Stale rosnące wymagania globalnej gospodarki wymagają od współczesnych firm stymulowania kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania. Dla osiągnięcia mierzalnego sukcesu finansowego przedsiębiorstwa konieczne są więc skuteczne i efektywne narzędzia zarządzania kosztami, ukierunkowane na redukcję kosztów. Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia (dalej: kaizen costing) powinna być postrzegana jako metoda rachunkowości zarządczej, która wspiera poprawę wyników ekonomicznych przedsiębiorstw.

Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia wspiera świadome definiowanie celów związanych ze stopniową redukcją kosztów dla każdego działu, produktu i procesu. Odbywa się to poprzez powolną i systematyczną optymalizację i udoskonalanie procesów i metod pracy pracowników. Rosnąca świadomość przedsiębiorców pozwala czerpać korzyści z systematycznego i ciągłego doskonalenia wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wymaga to ciągłego pomiaru kosztów związanych z działaniami organizacji oraz konsekwentnych dążeń do tworzenia i wdrażania ulepszeń prowadzących do systematycznej optymalizacji kosztów. Kaizen costing, odpowiadając na te oczekiwania, tworzy system skoncentrowany na pomiarze wyników wdrożonych usprawnień.

Celem serii artykułów jest analiza wstępnego etapu zastosowania technik kalkulacji kosztów kaizen w firmie produkcyjnej oraz ocena wyników wdrożenia kalkulacji kosztów kaizen. Głównym dążeniem autorów jest przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania kaizen costing jako koncepcji o niskim koszcie systematycznej redukcji niepotrzebnych kosztów w firmie. W kolejnych artykułach, aby osiągnąć te cele, autorzy przedstawią przykłady analizy kaizenów w przedsiębiorstwie i sposób rozliczenia ich wyników ekonomicznych.

Źródła koncepcji i obszary zastosowania rachunku kosztów ciągłego doskonalenia

Współczesne przedsiębiorstwa są nieustannie stymulowane do kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania przez stale rosnące wymagania globalnej gospodarki. Do osiągania coraz bardziej złożonych celów konieczne są nowe, praktyczne koncepcje. W ten obraz wpisuje się potrzeba efektywnego zarządzania kosztami, w taki sposób, aby dzięki zastosowanym metodom i narzędziom, uzyskać mierzalne finansowe sukcesy przedsiębiorstwa. W wymagających współcześnie warunkach rynkowych, firmy poszukują możliwości ograniczenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

4 kluczowe obszary planowania produkcji

CiRZ_250_78.jpg

Firma, która ma wysokie koszty produkcji, duże zapasy, ciągłe przezbrojenia, opóźnienia wysyłek, brak mocy produkcyjnych itd. często używa sformułowania: „mamy problem z planowaniem”. Planowanie produkcji to temat, który w każdej firmie jest „problematyczny”. Nie bez przyczyny jednak w artykule słowo „problematyczny” zostało użyte w cudzysłowie.

Czytaj więcej

Klient nie/rentowny. Jak badać rentowność klientów według kanałów sprzedaży?

CiRZ_250_29.jpg

Badanie rentowności klientów jest istotnym zagadnieniem w przedsiębiorstwach, w szczególności w sytuacji, w której danemu klientowi oferowane są preferencyjne ceny. Może się zdarzyć wówczas, że choć pozornie marża uzyskiwana we współpracy z danym klientem pozostaje na akceptowalnym poziomie, to po uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z obsługą danego klienta okaże się, że jest to klient nierentowny dla przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo i ochrona aktywów jednostki w czasach pandemii

CiRZ_250_22.jpg

Przed wystąpieniem pandemii koronawirusa najczarniejsze scenariusze dotyczące zagrożenia firm mówiły o wirusach komputerowych, które powodowały wyłączenia systemów i brak możliwości pracy, trwający od kilku godzin do maksymalnie kilku tygodni. Okazało się jednak, że nastąpiło zupełnie coś przeciwnego i wirus przenoszony przez ludzi spowodował ogrom zmian w sposobie pracy, a tym samym duże wyzwanie dla infrastruktury informatycznej.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama