Nastały takie czasy, że bezpieczne prowadzenie biznesu staje się coraz trudniejsze. Nie tylko w kontekście walki o przetrwanie w czasach pandemii, ale także wyzwań stawianych przez nową rzeczywistość podmiotom funkcjonującym w ramach grup podmiotów powiązanych. Wymusza ona próbę odpowiedzi na liczne pytania generowane przez nieznaną wcześniej sytuację oraz stwarza potrzebę weryfikacji przyjętych dotychczas założeń w kontekście funkcjonowania i realizowania transakcji kontrolowanych.
Jedno z pierwszych pytań, jakie nasuwa się w związku z nową rzeczywistością, to – czy przyjęta w grupie i dotychczas realizowana polityka cen transferowych pozostaje aktualna, czy nowa sytuacja nie spowodowała, że niektóre jej elementy straciły na aktualności, a co za tym idzie, powinny zostać dostosowane do nowych warunków.
Polityka cen transferowych
Z jednej strony znaczenia nabiera krytyczne podejście do zmian proponowanych przez grupę (mając cały czas na uwadze kierowanie się zasadą ceny rynkowej, z ang. arm’s length principle), a z drugiej, wychodzenie z inicjatywą i propozycjami własnych rozwiązań.
Umowy wewnątrzgrupowe
Przeprowadzona powinna zostać dogłębna analiza obowiązujących umów wewnątrzgrupowych, pod kątem weryfikacji czy nie ma konieczności wprowadzenia w nich zmian mających na celu dostosowanie ich do aktualnej sytuacji rynkowej i ekonomicznej stron transakcji (w postaci zmian dotyczących sposobu rozliczeń czy profilów funkcjonalnych obu stron). Należy również zweryfikować czy umowy takie przewidują możliwość renegocjacji warunków z uwagi na zaistniałe okoliczności (np. klauzula siły wyższej).
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.