Planowanie finansowe jest kluczowe dla funkcjonowania każdej firmy, gdyż plan finansowy stanowi swojego rodzaju zbiór wytycznych, których należy się trzymać. Działanie wg planu pozwala firmie kontrolować swoje finanse, ale przede wszystkim umożliwia ocenę ryzyk (w szczególności w przypadku odchyleń od planu) i podejmowanie działań naprawczych, póki nie jest za późno.
Rachunek przepływów pieniężnych, czyli cash flow, stanowi istotny element danych finansowych każdej firmy. Proces planowania cash flow (budżetowanie) jest powiązany z procesem prognozowania danych w rachunku zysków i strat w bilansie organizacji. Z tego powodu nie można go traktować odrębnie, lecz w połączeniu z pozostałymi elementami wymienionych danych finansowych. Dane historyczne stanowią podstawę do planowania, w związku z tym musimy mieć do tegoż planowania solidne i wiarygodne dane.
W cash flow „historycznym” są prezentowane przepływy, które nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym – w podziale na działalności operacyjną, inwestycyjną i finansową.
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.