Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt zakłada doprecyzowanie art. 8a pkt 6 poprzez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia wyższego niż wynagrodzenie w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej w terminie ustalonym między stronami a nie minimum raz w miesiącu.
Jak wskazuje uzasadnienie do projektu, rozwiązanie takie przyczyniłoby się do usprawnienia procedury rozliczania i wypłaty wynagrodzenia.
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia a otrzymujące wynagrodzenie wyższe niż wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej częstokroć traktują ją jako pracę dodatkową, a nie jako główne źródło dochodu, dlatego wypłata wynagrodzenia w takich przypadkach mogłaby następować w terminach ustalonych między stronami, a nie raz w miesiącu. Zmiana regulacji usprawniłaby system rozliczeń i wypłat wynagrodzeń.
Dla przykładu, obecnie osoby wykonujące pracę jako wykładowcy uczelni, prowadzący w ramach umowy-zlecenia zajęcia w wymiarze 10 godzin miesięcznie muszą otrzymywać wynagrodzenie minimum raz w miesiącu, a korzystniejsza dla obu stron byłaby sytuacja, w której wynagrodzenie wypłacane byłoby np. raz na pół roku. Pozwoliłoby to uniknąć produkcji i gromadzenia dokumentów związanych z ewidencją czasu pracy i rozliczeniami wynagrodzeń, które zleceniodawca zobowiązany jest przechowywać przez okres 3 lat.
Zmiana przepisu jest konieczna dla usprawnienia systemu rozliczania i ewidencjonowania wynagrodzeń za pracę. Wskazany przepis jest korzystny dla osób, które wykonują pracę na podstawie umowy-zlecenia i dla których praca ta jest głównym źródłem dochodu. Regulacja ta zapewnia, iż wynagrodzenie za wykonaną pracę będą otrzymywać regularnie i w ustalonych z góry terminach. Przepis ten wymaga dopracowania ze względu na osoby, dla których korzystniejsze byłoby otrzymywanie wynagrodzenia w ustalonych terminach. Rozwiązanie takie jest też konieczne z uwagi na opłacanie składek ZUS, które w obecnym kształcie jest bardzo utrudnione.
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
Źródło: https://inforfk.pl/aktualnosci/