Wpłatę do PPK należy wykazywać w dokumentach ZUS w miesiącu jej przekazania do instytucji finansowej
Wpłaty do PPK należy wykazywać w raportach ZUS RCA w miesiącu ich przekazania do instytucji finansowej. Nie należy ich wykazywać w miesiącu ich naliczenia na liście płac. Takie stanowisko zajął ZUS.
Kwota wpłat na PPK w części przypadającej na:
- podmiot zatrudniający jest obliczana,
- uczestnika PPK jest obliczana i pobierana,
- w terminie wypłaty wynagrodzenia, a więc postawienia do dyspozycji ubezpieczonego przychodu, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeżeli zatem część wpłaty na PPK obliczona przez podmiot zatrudniający staje się przychodem ubezpieczonego w terminie przekazania tej wpłaty do instytucji finansowej, to powinna zostać wykazana w imiennym raporcie ZUS RCA za miesiąc, w którym nastąpiło przekazanie tej wpłaty do instytucji, a nie w miesiącu rozliczania wynagrodzenia, w którym ta wpłata była obliczona.
Oznacza to, że gdy pracownik otrzyma wynagrodzenie np. za styczeń 2020 r. w lutym 2020 r., wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę powinna zostać obliczona w terminie wypłaty tego wynagrodzenia w lutym 2020 r. Następnie powinna zostać przekazana do wybranej instytucji finansowej najpóźniej do 15 marca 2020 r. Czyli wpłata na PPK powinna zostać wykazana w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za marzec 2020 r. (gdy tymczasem wynagrodzenie pracownika za styczeń 2020 r., od którego wpłata została obliczona, zostanie ujęte w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika za luty 2020 r. i wykazane w imiennym raporcie miesięcznym za ten miesiąc).
Przypisy / Źródła / Podstawa prawna
- art. 2 ust. 1 pkt. 40, art. 28 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215; ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 1572).
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych