W czasach szumu informacyjnego, atakowania symbolami i zbędnymi informacjami, umiejętność pozyskiwania odpowiedniej ilości oraz jakości wiedzy, a także jej wykorzystania i aktualizowania jest bezcenną zdolnością, której odzwierciedlenia próżno szukać w bilansie.
Świadomość tego faktu, jak również potwierdzona przez praktykę prawda, mówiąca, że „sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni”, doprowadziły do powstania I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Narzędzia Analityczne w Naukach Ekonomicznych”.
Celem organizatorów jest dostarczenie uczestnikom projektu bezcennego aktywa w postaci wiedzy. To w niej upatruje się obecnie przewagi konkurencyjnej, ona pozwala na innowacyjne i efektywne wykorzystanie charakterystycznych dla danego przedsiębiorstwa zasobów, stawia nas o krok przed innymi. Uzupełniona o odpowiednie doświadczenie i źródła finansowania, pozwala osiągnąć nawet najtrudniejsze cele, które do tej pory znajdowały się w sferze marzeń.
W ciągu dwóch pełnych atrakcji dni zrealizowane zostaną następujące bloki tematyczne:
- analiza danych w ekonomii,
- zastosowanie narzędzi analitycznych w zarządzaniu.
Będzie to okazja do dyskusji w zakresie najmodniejszych ostatnio dziedzin, takich jak: zarządzanie projektami, controlling (personalny, wiedzy, bezpieczeństwa), zarządzanie informacją controllingową oraz rachunkowość trójwymiarowa. Wśród współczesnych wyzwań controllingu, rachunkowości oraz analizy danych nie zabraknie również ugruntowanej już wiedzy z zakresu analizy przyczynowości w badaniach ekonomiczno-społecznych, metod pozyskiwania i przetwarzania danych statystycznych, rachunkowości kreatywnej, zarządzania ryzykiem podatkowym czy też tradycyjnych analiz sprawozdania finansowego.
Już 19 i 20 maja 2011 r. na terenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie studenci i doktoranci będą mieli okazję zaprezentowania swoich dokonań, teoretycy biznesu zostaną poddani próbie praktycznej, a praktycy zdradzą tajniki swojego sukcesu. Wśród zaproszonych gości na pewno nie zabraknie guru controllingu, członkini Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, profesor Marii Sierpińskiej, która obnaży wszelkie sekrety kredytu kupieckiego, oraz profesora UEK Artura Hołdy, który opowie o swoim modelu i udowodni, że nie tylko wróżki potrafią przepowiadać przyszłość.
W ramach konferencji odbędzie się również „Gala Spotkania Teorii z Praktyką”. Będzie to okazja do zastanowienia się nad fenomenem empirycznego uczenia się, jak również klasteringu. Poruszona zostanie kwestia trudnej relacji pomiędzy światem biznesu i nauki oraz wpływu władz samorządowych i instytucji wspierających przedsiębiorczość na to powiązanie. Coraz głośniej mówi się o problemie niedostosowania programów nauczania do wymagań przyszłych pracodawców, ale nie wspomina się o roli przedsiębiorstw w pozabudżetowym finansowaniu szkolnictwa wyższego (i nie tylko).
Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie www.nawne.pl.