Do końca 2019 r. pozostały niespełna 2 miesiące. U wielu pracodawców jest to okres wzmożonej pracy. Warto zatem przeanalizować ilość wypracowanych dotychczas przez pracowników godzin nadliczbowych, w celu uniknięcia przekroczenia obowiązującego limitu. Zlecenie większej ilości godzin nadliczbowych niż dopuszczalna granica stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi grzywna od 1000 zł do 30 000 zł.
Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych przez pracownika w roku kalendarzowym nie powinna przekroczyć limitu 150 godzin. Przepisy prawa pracy dopuszczają jednak ustalenie tego limitu na innym (także wyższym) poziomie. Należy tego dokonać wówczas w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy).
Ustalając limit godzin nadliczbowych, jakie może wypracować maksymalnie w danym roku kalendarzowym pracownik, pracodawca powinien uwzględniać zasadę nieprzekraczania 8 godzin nadliczbowych średnio tygodniowo. Ponadto zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy (pismo z 13 listopada 2008 r., nr DPR-II-079-612/TW/08) należy także przy ustalaniu tego limitu uwzględnić dni urlopu wypoczynkowego przysługujące pracownikowi. Zatem maksymalnie limit ten pracodawca może ustalić na:
- 384 godziny (dla pracowników o wymiarze urlopu wynoszącym 20 dni),
- 376 godzin (dla pracowników o wymiarze urlopu wynoszącym 26 dni).
Dobrą praktyką jest zawiadomienie przełożonych pracownika, że podległa im osoba zbliża się do granicy limitu. Pozwala to uniknąć przekroczenia ustalonego w zakładzie pracy limitu godzin nadliczbowych w danym roku.
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
Źródło: www.nowy.inforlex.pl