W dniach 25–26 kwietnia 2012 r. odbyła się pierwsza w Polsce konferencja na temat „Lean accounting – problemy wdrażania w Polsce”, zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja ta była okazją do spotkania liderów innowacyjnych metod rachunkowości i controllingu ze świata biznesu i nauki.
W pierwszym dniu konferencji odbyły się dwie bardzo intensywne sesje plenarne. W trakcie pierwszej z nich (lean management i lean accounting) podejmowane były zagadnienia: kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwach stosujących koncepcję lean management, wyzwań i zagrożeń związanych ze stosowaniem koncepcji lean management, a także wyzwań, jakie stawia koncepcja lean management przed systemami rachunkowości i specjalistami rachunkowości. Sesja zakończyła się prezentacją studium przypadku wdrażania lean accounting w jednym z przedsiębiorstw japońskich działających w Polsce.
Druga sesja poświęcona była problematyce lean od procesów logistyki wejścia, przez produkcję, procesy wspomagające (w tym rachunkowość/controlling), aż po audyt zewnętrzny. W ramach tej sesji ze szczególną mocą podkreślano konieczność zintegrowanego spojrzenia na procesy realizowane w ramach całego łańcucha wartości przedsiębiorstwa. Przekłada się to na potrzeby użytkowników informacji z systemu rachunkowości i na samą konstrukcję tego systemu.
Merytoryczna część pierwszego dnia konferencji zakończyła się dwoma alternatywnymi i równoległymi punktami programu:
- moderowaną dyskusją dotyczącą kultury organizacyjnej w warunkach lean, prowadzoną w formie open space,
- wizytami w firmach stosujących koncepcję lean (DELL, Indesit).
Pierwszy dzień konferencji zakończył się bankietem i częścią artystyczną w klimacie japońskim. Nawiązywało to do źródeł rozwoju koncepcji lean management.
W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje plenarne. Zostały poświęcone odpowiednio: zastosowaniu zasad i narzędzi lean w procesach rachunkowości oraz wykorzystaniu narzędzi rachunkowości zarządczej w warunkach lean. Tego dnia obyły się też dwie sesje równoległe. W ramach pierwszej z nich analizowano specyfikę i rodzaj potrzeb informacyjnych menedżerów w szczupłych organizacjach oraz sposoby ich zaspokojenia przez rachunkowość. W drugiej natomiast podjęto problem stosowania lean management i lean accounting w jednostkach sektora publicznego.
Zgodnie z zamierzeniem organizatorów konferencja miała bardzo praktyczny charakter. Stanowiła forum wymiany wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami nauki i świata biznesu, zainteresowanymi koncepcją szczupłej rachunkowości, jak również wdrażającymi lub stosującymi zasady i narzędzia lean accounting. W konferencji uczestniczyło łącznie ponad 130 osób, w tym ponad 90 praktyków. Jej uczestnikami byli głównie: prezesi, dyrektorzy finansowi, dyrektorzy i kierownicy controllingu, główni księgowi, menedżerowie zespołów międzyfunkcjonalnych odpowiedzialni za wdrażanie koncepcji lean oraz biegli rewidenci. Reprezentowali oni zarówno duże korporacje, jak i średniej wielkości przedsiębiorstwa, będące uczestnikami łańcucha dostaw dużych firm.
Praktyczny charakter konferencji udało się osiągnąć m.in. dzięki dużej liczbie wystąpień i prezentacji prowadzonych przez praktyków biznesowych. Prelegentami konferencji w zdecydowanej większości byli menedżerowie i specjaliści rachunkowości zarządczej/controllingu z korporacji międzynarodowych, które od lat stosują zasady i metody lean management.
Wysoka frekwencja przedstawicieli praktyki jest dowodem dużego zapotrzebowania świata biznesu na wiedzę i doświadczenie w zakresie wdrażania innowacyjnych zasad i narzędzi rachunkowości. Narzędzia te muszą być dostosowane do zmieniających się potrzeb informacyjnych zarządzających przedsiębiorstwami działającymi w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Jest to jednocześnie wielkie wyzwanie dla ośrodków akademickich i instytucji naukowych zajmujących się rachunkowością, by wyjść naprzeciw wyzwaniom otoczenia i aktywnie włączyć się w proces oczekiwanych zmian w systemach i procesach rachunkowości.
Już dziś organizatorzy konferencji zapraszają na kolejne warsztaty i konferencje, jakie będą organizowane przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego w nurcie problematyki lean management/lean accounting.