21–22 kwietnia 2006 r., Kraków
W dniach 21–22 kwietnia 2006 r. w krakowskim centrum konferencyjno-hotelowym WITEK odbyło się drugie spotkanie Koła Praktyków Controllingu Katowice-Kraków. Tematem spotkania był controlling projektów i zarządzanie projektami.
Gościem specjalnym Koła był Bogusław Niedbała, specjalista w dziedzinie controllingu projektów krakowskiej firmy COMARCH, doktorant Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Prelegent ten, w ponaddwugodzinnym wystąpieniu, wprowadził wszystkich uczestników spotkania w tematykę controllingu projektów. Zaprezentował zarówno wiele zagadnień teoretycznych, jak i koncepcji związanych z głównym tematem spotkania.
Następnie głos zabrał Piotr Stopczyński, członek KPC Katowice-Kraków, wraz ze swoim zespołem. Prelegent ten przedstawił prezentację na temat praktycznego controllingu projektów w firmie, której jest pracownikiem. Wyjaśnił także kilka zagadnień praktycznych, takich jak: środowisko wieloprojektowe, etapy controllingu projektów od fazy pomysłu/koncepcji przez planowanie, organizowanie i inicjowanie projektu po realizowanie, zamykanie i fazę porealizacyjną.
Zadaniem jednego z zespołów był controlling projektu wdrożenia produkcji ww. elementów. Drugi zespół miał realizować controlling projektu, jakim była realizacja zlecenia pozyskanego w przetargu publicznym na potrzeby jednej z gmin małopolskich. Z kolei zadaniem trzeciego zespołu była realizacja controllingu projektu polegającego na wdrożeniu systemu ISO.
UWAGA
W trakcie warsztatów uczestnicy spotkania mogli wypróbować wiele narzędzi z zakresu controllingu projektów. Przygotowane przez nich rozwiązania musiały być przedstawione i zaakceptowane przez komitet sterujący. Wszystkie projekty musiały być zrealizowane przechodząc przez poszczególne fazy cyklu życia projektu.
W drugim dniu z prezentacją na temat controllingu projektów wystąpił Andrzej Gielata, kierownik działu controllingu w firmie MotaEngil Polska. Przedstawił on zarys działalności firmy na terenie Polski oraz innych krajów europejskich. Następnie zaprezentował swój autorski pomysł na controlling projektów wdrożony właśnie na potrzeby tej firmy. Mimo dużych rozmiarów przedsiębiorstwa oraz projektów, które realizuje MotaEngil Polska, autor koncepcji bazował w swoim rozwiązaniu na popularnej aplikacji Excel. W trakcie prezentacji uczestnicy spotkania mieli możliwość przekonać się jak wielkie możliwości ma to narzędzie informatyczne w rękach dobrego fachowca.
Na zakończenie drugiego dnia uczestnicy podsumowali całe spotkanie. Podkreślali wysoki poziom przygotowanych prezentacji oraz ćwiczeń wykonywanych w trakcie warsztatów. Uczestnicy wybrali termin oraz temat kolejnego spotkania. Następne spotkanie odbędzie się w dniach 20–21 października 2006 r., a jego tematem będzie tworzenie budżetów.