Deficyt fiskalny nadal wysoki
w Zgodnie z naszymi oczekiwaniami sprzed roku deficyt budżetu centralnego okazał się mniejszy od planu, a jednocześnie znacznie lepiej oddający sytuację w finansach publicznych deficyt general government zanotował wzrost. Zamiast zapisanego w programie konwergencji nieznacznego spadku do 6,9% PKB, według oficjalnej notyfikacji fiskalnej Polski wyniósł on 7,9%, a według najnowszych doniesień z anonimowego źródła rządowego sięgnął aż 8,2–8,5%.
w W tym roku spodziewamy się ograniczenia skali deficytu do ok. 6,5% PKB. Będzie to możliwe głównie dzięki podwyższeniu podatków, a także za sprawą przyspieszenia wzrostu PKB i korzystnej z punktu widzenia wydajności źródeł podatkowych zmianie jego struktury (większa rola popytu krajowego). Jeśli wejdą w życie zmiany w OFE, to deficyt spadnie poniżej 6%.
Dług publiczny coraz bliżej progu 55% PKB
w Według Ministerstwa Finansów państwowy dług publiczny na koniec 2010 r. był nieco niższy, niż założono w „Strategii zarządzania długiem”. W rzeczywistości, bez różnych zabiegów księgowych stosowanych w ostatnich latach – przede wszystkim bez wydzielenia wydatków na budowę dróg z sektora finansów publicznych do Krajowego Funduszu Drogowego – dług publiczny przekroczył już drugi próg ostrożnościowy. Pokazuje to dług general government, czyli według metodologii unijnej.
w Przewidujemy, że w tym roku dług publiczny zbliży się do progu 55% PKB, ale zakładamy, że ponownie uda się uniknąć jego przekroczenia. Nie będziemy tego jednak zawdzięczać odważnym reformom, lecz aprecjacji złotego, zmianom w systemie emerytalnym oraz kontynuacji ambitnego planu prywatyzacji.