Na ile trwałe będzie ożywienie gospodarcze w 2010 r.
- Prognozy czołowych instytucji wskazują na stopniowe przyspieszenie gospodarcze w 2010 r., ale dynamika PKB pozostanie poniżej długoterminowych średnich. Według ostatnich oficjalnych prognoz MFW z października 2009 r. światowy PKB wzrośnie w 2010 r. o 3,1% po spadku o 1,1% w 2009. Dla krajów wschodzących oczekiwany wzrost o 5,1% jednak dla krajów CEE jedynie o 1,8%. Po dobrych danych ze światowej gospodarki w ostatnim czasie MFW poinformował, że planuje zrewidować powyższe prognozy w górę.
- Obecnie rynkowy konsensus wskazuje na silniejsze odbicie PKB za oceanem niż w strefie euro. Według naszych szacunków wzrost PKB w USA wyniesie 2,0% r/r, a w strefie euro 1,3%. Pesymistyczne szacunki na tle rynku prezentuje EBC (0,8% r/r).
- Najnowsze wiodące wskaźniki koniunktury na świecie (PMI, ISM itp.) sygnalizują poprawę sytuacji gospodarczej. Szczególnie istotny wkład w ożywienie aktywności na świecie ma gospodarka chińska. Pojawiają się jednak obawy o trwałość ożywienia wraz z zakończeniem funkcjonowania rządowych pakietów fiskalnych w gospodarkach rozwiniętych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem jest także planowane przez Chiny zacieśnienie polityki gospodarczej w celu uniknięcia przegrzania gospodarki i wzrostu inflacji.
- W głównych gospodarkach popyt konsumpcyjny został pobudzony za sprawą tymczasowych czynników, takich jak dofinansowanie do zakupu nowych samochodów, ulgi podatkowe na zakup nieruchomości (USA). Wydatki konsumentów mogą znów ucierpieć w tym roku za sprawą dalszego wzrostu bezrobocia. W USA budżety gospodarstw domowych będą pod presją wysokiego zadłużenia i presji na dochody do dyspozycji w związku z potrzebą odbudowy oszczędności mimo pewnej poprawy na rynku pracy. Dostępność kredytów pozostanie ograniczona, co negatywnie wpłynie na odreagowanie aktywności gospodarczej.
Inflacja wciąż pod kontrolą
- Inflacja dla strefy euro i USA wzrosła powyżej zera po raz pierwszy od kilku miesięcy. Ujemna inflacja wynikała z niskich cen surowców oraz żywności.
- Zakładamy, że przy stopniowym ożywieniu gospodarczym na świecie ceny ropy powinny zachowywać się dosyć stabilnie i średnio osiągną poziom ok. 75 USD. Nie oczekujemy także istotnego wzrostu cen żywności w związku z dosyć dobrymi zbiorami na świecie w 2009 r.
- Oczekujemy średniorocznej inflacji w strefie euro w 2010 r. nieco poniżej szacunków EBC (1,3%). Presja inflacyjna będzie ograniczona także w USA.
- Recesja i rosnące bezrobocie wywiera presję w dół na inflację bazową. W tym roku powinna ona pozostać pod kontrolą i może kontynuować spadek. Powstają jednak obawy o możliwość wybuchu inflacji, w przypadku gdyby ożywienie gospodarcze na świecie okazało się trwałe, a banki centralne nie wycofały nadmiernej płynności z rynków finansowych w odpowiednim czasie. Jednak naszym zdaniem jest to scenariusz mało prawdopodobny, szczególnie w kilku najbliższych kwartałach.
- Banki centralne będę uważnie i powoli wycofywać się z ilościowego poluzowania polityki pieniężnej. Fed zapowiedział zakończenie większości programów wspierających płynność na rynku z początkiem lutego, ze względu na poprawę sytuacji na rynkach finansowych.
- Po zakończeniu 12-miesięcznych operacji refinansowych EBC utrzyma naszym zdaniem większość operacji refinansujących tak długo, aż będzie to konieczne, i według wypowiedzi prezesa EBC nie krócej niż do połowy kwietnia.