Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad uszczelnieniem systemu opodatkowania fundacji rodzinnych. Wśród zapowiadanych zmian znalazło się m.in. objęcie 19-proc. podatkiem sprzedaży majątku fundacji. Rada Przedsiębiorczości apeluje do Ministra Finansów o wstrzymanie prac nad propozycjami niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian podatkowych w ustawie o fundacji rodzinnej i dialog z biznesem.
Jakie zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych planuje MF?
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana informacja na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego.
Wśród zaproponowanych w projekcie zmian znajdą się również regulacje uszczelniające system opodatkowania fundacji rodzinnej. W ocenie MF obowiązujące preferencje podatkowe powodują, że niektóre fundacje rodzinne są wykorzystywane jako metoda optymalizacji podatkowej.
„Nawet pomysłodawcy fundacji rodzinnych przyznają, że przepisy podatkowe w tym zakresie poszły za daleko. Mamy przykłady ze stron internetowych zajmujących się doradztwem podatkowym, które zachęcają do tworzenia fundacji jako metody na obniżanie podatków. Pojawiły się już opinie, że blisko połowa z utworzonych fundacji została utworzona wyłącznie w celu unikania opodatkowania. Mamy także doniesienia z Krajowej Administracji Skarbowej, że niektóre fundacje są wykorzystywane do bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej” – ocenia wiceminister finansów Jarosław Nenemen.
Resort finansów planuje wprowadzenie następujących zmian:
- objęcie 19-proc. podatkiem sprzedaży majątku fundacji, jeżeli nie minęło 15 lat od nabycia,
- opodatkowanie dochodów fundacji rodzinnej z udziału w podmiotach transparentnych podatkowo,
- opodatkowanie dochodów fundacji z najmu nieruchomości,
- wprowadzenie sankcji za niedozwoloną działalność gospodarczą fundacji rodzinnych,
- poszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej.
Rada Przedsiębiorczości wyraża sprzeciw
W związku z ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów propozycjami radykalnych i niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian podatkowych w ustawie o fundacji rodzinnej, Rada Przedsiębiorczości apeluje do ministra finansów o wstrzymanie prac i realny dialog z biznesem. Zdaniem przedsiębiorców konieczne jest wypracowanie rozwiązań służących dalszemu rozwojowi tej instytucji prawnej, a nie de facto jej zablokowaniu.
Ustawa o fundacji rodzinnej została wypracowana na drodze unikalnego dialogu i współpracy środowisk biznesowych, w tym firm rodzinnych, z administracją publiczną. Stawiano tę ustawę za przykład dobrej, kompromisowej legislacji, która bierze pod uwagę zarówno słuszne interesy państwa, jak i przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy przypominają że fundacja rodzinna jest instrumentem prawnym wprowadzonym do polskiego porządku prawnego na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, która weszła w życie 22 maja 2023 r. Ideą fundacji rodzinnej jest „oderwanie” majątku wniesionego do fundacji od osoby fundatora, ponieważ składniki majątkowe wniesione do fundacji stają się jej własnością i przestają należeć do fundatora.
Ustawa o fundacji rodzinnej była jednym z najbardziej wyczekiwanych przez polski biznes aktów prawnych i po jej wejściu w życie stała się podstawowym narzędziem przy wielopokoleniowej sukcesji w biznesie, podobnie jak jest to w krajach „starej” Europy.
Konfederacja Lewiatan/PAP
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratęMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.