int(1) int(2) Prawo do popełnienia błędu przez początkującego przedsiębiorcę | Aktualności | Controlling i Rachunkowość Zarządcza

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce wprowadzenia instytucji „prawa do popełnienia błędu” przez początkującego przedsiębiorcę. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowa regulacja, która ma znaleźć się w Prawie Przedsiębiorców, budzi wątpliwości związane m.in. z zakresem popełnianych błędów, współpracą między przedsiębiorcami czy ochroną danych osobowych.

- Dla przedsiębiorcy pozostającego w stałych relacjach gospodarczych z „początkującym przedsiębiorcą” oznacza to, że taki debiutujący przedsiębiorca nie będzie ponosić negatywnych konsekwencji popełnionych naruszeń w stosunku do przedsiębiorcy, z którym dokonuje transakcji. W konsekwencji przedsiębiorca zostanie bez prawa do jakichkolwiek roszczeń wobec „początkującego przedsiębiorcy” – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawa gospodarczego Konfederacji Lewiatan.

Ponadto, wątpliwości budzi zakres naruszeń oraz „błędów na mniejszą skalę” popełnianych przez początkującego przedsiębiorcę.

Proponowana zmiana może mieć negatywny wpływ na kształt współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. Może bowiem zniechęcać do zawierania umów z przedsiębiorcami rozpoczynającymi działalność, jak również wpływać na skuteczność dochodzenia roszczeń.

Dodatkowo może również kolidować z RODO. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na „taryfę ulgową” w sytuacji, w której naruszają przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością w sposób uzasadniający wszczęcie postępowania (...) w sprawie nakładania lub wymierzania administracyjnej kary pieniężnej (a zatem również w sytuacji naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2020

Zmiany w przepisach i nowe regulacje istotne dla przedsiębiorców w 2020 r.

Kongres KPMG_2.jpg

16 stycznia 2020 r. w Warszawie odbył się jubileuszowy, X Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG. Przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi, szefowie sprawozdawczości finansowej i controllingu z firm ze wszystkich sektorów gospodarki wysłuchali 12 prelekcji ekspertów KPMG na temat aktualnych zmian z obszarów podatków, rachunkowości i prawa, które będą miały istotny wpływ na przedsiębiorców w 2020 r.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 1/2020

Ruszyła przedsprzedaż na Forum Nowoczesnego Controllingu!

Forum Nowoczesnego Controllingu(3).png

Już dziś zapraszamy do udziału w VI edycji Forum Nowoczesnego Controllingu.

Czytaj więcej

Ochrona konsumencka dla przedsiębiorców w 2020 r.

CiRZ_1_2020_5.jpg

Dnia 1 czerwca 2020 r. zmianie ulegną prawa konsumenta, których część rozciągnięta zostanie na przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności. W jakich przypadkach przedsiębiorca uzyska ochronę jak konsument? Jakie obowiązki będą mieć sprzedający w związku z przyznaniem przedsiębiorcom ochrony konsumenckiej?

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama