Każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać – czyli oszczędzanie w PPK będzie dobrowolne. Podmiot zatrudniający ma bowiem obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną (art. 16 ust. 1).
Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo. Pierwsze (od 1 lipca 2019 r.) obowiązkiem tym zostaną objęte podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK obejmie podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób, od 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób, a pozostałe podmioty zatrudniające od 1 stycznia 2021 r.
Przypisy / Źródła / Podstawa prawna
Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych – Dz.U. z 2018 r. poz. 2215.Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.