RPP wciąż restrykcyjna
- RPP utrzymała w październiku 2011 r. stopy procentowe bez zmian. Wydźwięk oficjalnego komunikatu również nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu z poprzednim miesiącem. W szczególności Rada utrzymała stwierdzenie, że „nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu”, a prezes Belka potwierdził, że można to interpretować jako stwierdzenie, że podwyżki stóp procentowych są nadal bardziej prawdopodobne niż obniżki. De facto oznacza to utrzymanie nieformalnego restrykcyjnego nastawienia.
- RPP odnotowała narastające sygnały spowolnienia gospodarczego w kraju i na świecie, ale nadal uważa, że czynnikiem ryzyka dla scenariusza spadku inflacji do celu jest zachowanie kursu złotego pod wpływem zawirowań na rynkach światowych.
... a NBP aktywny na rynku walutowym
- Znaczne osłabienie złotego w drugiej połowie września skłoniło NBP do wkroczenia na rynek walutowy. Kilkukrotna interwencyjna sprzedaż „pewnej ilości walut obcych” przez Bank Centralny wyhamowała spadkowy trend kursu złotego. Według naszych szacunków na podstawie danych o oficjalnych aktywach rezerwowych, we wrześniu NBP mógł przeznaczyć na interwencje walutowe równowartość ok. 1,5–2 mld euro.
- Warto zauważyć, że NBP nie był odosobniony w swoich działaniach – w podobnym okresie interwencje hamujące deprecjację walut podjęły banki centralne w wielu gospodarkach wschodzących, m.in. Brazylii, Turcji, Korei, Tajlandii, Indonezji, Filipinach. Większość z tych krajów wcześniej w tym roku zmagała się z nadmiernym umocnieniem krajowej waluty.
Oczekiwania inflacyjne wysokie, ale spadają
- Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, publikowany przez NBP, zanotował we wrześniu 2011 r. wyraźny spadek do 3,8% z poziomu 4,2% w sierpniu. Inflacja znana w czasie badania obniżyła się nieznacznie, z 4,2% do 4,1% r/r (dane za lipiec). Odsetek respondentów spodziewających się, że w najbliższych 12 miesiącach ceny będą rosły szybciej lub w tym samym tempie, był najniższy od grudnia 2006 r. Zwiększył się udział ankietowanych oczekujących spadku cen oraz ich wolniejszego wzrostu.
- W najbliższym czasie czynnikiem sprzyjającym dalszemu ograniczeniu oczekiwań inflacyjnych może być spodziewane przez nas wyhamowanie wzrostu cen żywności. Z drugiej strony, w przeciwnym kierunku mogą działać ponownie rekordowo wysokie ceny paliw.