Neutralne nastawienie zamiast forward guidance
- Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w lipcu 2014 r. stabilne stopy procentowe. Jednak znaczące zmiany nastąpiły w treści komunikatu. W szczególności z komunikatu zniknęło zdanie deklarujące stabilność stóp procentowych do końca III kwartału (tzw. forward guidance). Nie było to dużą niespodzianką, ponieważ RPP sugerowała od dłuższego czasu, że po zapoznaniu się z nową projekcją NBP w lipcu będzie w stanie lepiej ocenić perspektywy polityki pieniężnej i zmodyfikować komunikację z rynkiem.
- Zamiast tego napisano, że decyzje RPP będą uzależnione od napływających informacji i ich wpływu na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w średnim okresie. Co ważne, Marek Belka podkreślił na początku konferencji prasowej, że zmiana komunikatu nie oznacza, iż należy się spodziewać obniżki stóp we wrześniu i że w opinii Rady prawdopodobieństwo obniżek nadal jest bardzo niskie. Dodał też, że w kolejnych miesiącach można się spodziewać wszelkich działań ze strony RPP. De facto Rada powróciła więc do nieformalnego neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej.
NBP oczekuje stabilizacji wzrostu PKB i niskiej inflacji
- Projekcja NBP zakłada ścieżkę wzrostu PKB bardzo zbliżoną do tej przewidywanej w marcu – wzrost gospodarczy stabilizuje się blisko 3,5% w najbliższych trzech latach. Niemniej luka popytowa pozostaje ujemna w niemal całym horyzoncie projekcji, domykając się dopiero pod koniec 2016 r. Scenariusz NBP zakłada stopniowe przyspieszenie konsumpcji prywatnej, ale jednocześnie jest naszym zdaniem zbyt konserwatywny, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu inwestycji (bank centralny zakłada, że wzrost inwestycji będzie stopniowo zwalniał w kolejnych latach, podczas gdy naszym zdaniem będzie raczej przyspieszał aż do 2016 r.).
- Krótkoterminowa ścieżka inflacji przewidywana przez bank centralny jest wyraźnie poniżej poprzedniej projekcji – po spadku poniżej zera w najbliższych 3–4 miesiącach wzrost CPI ma powoli piąć się w górę w kierunku celu inflacyjnego. Źródłem rewizji projekcji inflacyjnej w porównaniu z wersją z marca był przede wszystkim niższy wzrost cen żywności i energii, ale również ujemna luka popytowa. Naszym zdaniem powrót inflacji do celu może być szybszy, niż zakłada projekcja NBP.
- Co ciekawe, w Raporcie o inflacji wskazano na zmiany w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej, jakie zaszły w ostatnich latach. W szczególności badania banku centralnego wykazały spadek wpływu kursu walutowego na inflację i wzrost gospodarczy oraz większą skalę reakcji inflacji na krótkoterminowe stopy procentowe.