Jeden głębszy (ruch) na początek
- RPP podjęła decyzję o zmianie stóp. Stopę referencyjną obniżono o 50 pb, do poziomu 2%; stopę lombardową obniżono o 100 pb, do 3%; stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1%.
- Tym samym szerokość symetrycznego korytarza wokół stopy referencyjnej, jaki tworzą stopy depozytowa i lombardowa, została zawężona z 3% do 2%. To pierwsza taka decyzja od ponad dekady. Pamiętajmy jednak, że wówczas, gdy szerokość korytarza została ustalona na 3% (kwiecień 2003 r.), stopy procentowe były na kilkukrotnie wyższym poziomie niż obecnie (stopa referencyjna wynosiła 6,25%), więc zawężenie tego przedziału można interpretować jako proporcjonalne dostosowanie go do nowych uwarunkowań (ogólnie znacznie niższego poziomu stóp procentowych). Taką interpretację tej decyzji potwierdził w czasie konferencji prasowej Prezes NBP Marek Belka.
- Wprawdzie na podstawie dotychczasowego zachowania RPP (brak obniżki we wrześniu) i niedawnych wypowiedzi jej przedstawicieli spodziewaliśmy się ostrożnego tempa redukcji stóp w najbliższych miesiącach (trzy razy po 25 pb od października do grudnia), ale decyzję o większej jednorazowej skali dostosowania uważamy za słuszną, biorąc pod uwagę zestaw informacji, który pojawił się w ostatnich miesiącach (osłabienie aktywności ekonomicznej w kraju i w strefie euro, obniżenie ścieżki inflacji). Tak naprawdę decyzję o redukcji stóp o 50 pb można było, naszym zdaniem, podjąć już we wrześniu.
- Naszym zdaniem jest prawdopodobne, że stopy procentowe zostaną jeszcze obniżone w listopadzie i jeśli tak się stanie, to skala obniżki wyniesie 25 pb. Nowa projekcja NBP potwierdzi zapewne wolniejsze, niż wcześniej przewidywano, tempo powrotu inflacji do celu, ale z drugiej strony pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego nie będzie na tyle głębokie, aby uzasadniać bardziej zdecydowany ruch. Poza tym Marek Belka powiedział na konferencji prasowej, że stopa depozytowa na poziomie 0,5% dotykałaby już niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.
- W efekcie podtrzymujemy przewidywaną łączną skalę obniżek stóp do końca roku – stopa referencyjna ustabilizuje się, naszym zdaniem, na poziomie 1,75% do końca 2015 r.