Rośnie ryzyko podwyżki stóp
- RPP nie zmieniła stóp procentowych na posiedzeniu w kwietniu, jednak ponownie zaostrzyła ton komunikatu, sugerując jeszcze bardziej dobitnie niż do tej pory możliwość podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, nawet na kolejnym posiedzeniu.
- Rada dała do zrozumienia, że skala spowolnienia gospodarki może okazać się mniejsza, niż wcześniej oczekiwano, a ryzyko zbyt długiego utrzymywania się inflacji powyżej celu wzrosło. W związku z tym w ocenie RPP warunkiem koniecznym do braku podwyżki stóp w najbliższym czasie byłyby sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie poprawa perspektywy powrotu inflacji do celu.
- Trudno dokładnie określić, jak słabe musiałyby być publikacje danych w najbliższym czasie, aby powyższe warunki zostały w ocenie Rady spełnione. Wydaje nam się jednak, że prognozowane przez nas wyraźne spowolnienie dynamiki płac i produkcji w marcu wciąż czyni scenariusz podwyżek mniej prawdopodobnym. W scenariuszu bazowym zakładamy więc stopy oficjalne bez zmian do końca roku.
- Widać jednak wyraźny wzrost ryzyka podwyżki stóp, ponieważ podwyższona inflacja wystawia na próbę cierpliwość RPP, która chcąc walczyć o swoją antyinflacyjną reputację, jest bliska podjęcia decyzji o zacieśnieniu polityki. Decyzji, co do której słuszności nie jesteśmy przekonani.
Spadek oczekiwań inflacyjnych w marcu
- Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych spadły w marcu z 5% do 4,2%. Spadek miary oczekiwań wynikał z niższej stopy inflacji cen konsumpcyjnych znanej w momencie badania, przyjętej za podstawę obliczeń (spadek z grudniowego 4,6% do styczniowego 4,1%), oraz z poprawy struktury oczekiwań. Odsetek osób oczekujących, że w przyszłości ceny będą rosły szybciej lub w tym samym tempie co teraz, jest najniższy od sześciu miesięcy (74,1%) i niższy od długoterminowej mediany (75%).
- Naszym zdaniem struktura odpowiedzi ankietowych sugeruje, że oczekiwania co do przyszłej inflacji nie są nadmiernie wysokie i ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy jest stosunkowo niskie. W kwietniu miara oczekiwań może nieznacznie wzrosnąć ze względu na wzrost wskaźnika inflacji CPI w lutym.