- Dotychczas CIMA nie posiadała swojego przedstawicielstwa w Polsce. Dlaczego Instytut zdecydował się otworzyć swoje biuro w Warszawie?
Rozmowa z Jakubem Bejnarowiczem, Country Managerem w CIMA Polska.
Już od dłuższego czasu obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost liczby studentów i członków CIMA w Polsce. Coraz więcej firm i przedsiębiorstw w naszym kraju poszukuje specjalistów z dziedziny finansów, którzy przyczyniają się do poprawy efektywności przedsiębiorstwa, usprawnienia procesów i zwiększenia jego wyników finansowych. Polscy pracodawcy cenią studentów i członków CIMA, ponieważ wiedzą, że kierują się oni najwyższymi standardami etycznymi, a ich wiedza i umiejętności wykraczają daleko poza teorię. Polscy pracownicy zaczynają zdawać sobie sprawę, że dyplom wyższej uczelni nie wystarcza, aby osiągnąć sukces, szczególnie w branży finansowej i międzynarodowym środowisku biznesowym. Tak więc decyzja o otwarciu biura CIMA w Polsce była oczywista. Biuro CIMA mieści się w Warszawskim Centrum Finansowym przy ulicy Emilii Plater 53.
- Na czym polega Pana rola jako Country Managera CIMA w Polsce? W jaki sposób chciałby Pan rozwijać organizacje CIMA w Polsce?
Jako Country Manager CIMA w Polsce odpowiadam za współpracę i pozyskiwanie nowych partnerów biznesowych. Bardzo ważnym obszarem dla CIMA jest również współpraca z uczelniami wyższymi i instytucjami akademickimi w Polsce. W jej ramach chciałbym opracować wspólne programy edukacyjne łączące wiedzę akademicką zdobytą podczas studiów z praktycznymi doświadczeniami Instytutu w zakresie międzynarodowego biznesu i finansów. CIMA to organizacja non profit oferująca międzynarodową kwalifikację z zakresu rachunkowości zarządczej, ale również ośrodek naukowo-badawczy, współpracujemy także z firmami i organizacjami rządowymi i pozarządowymi na całym świecie. Dlatego istotnym elementem naszej aktywności w Polsce będzie realizacja licznych projektów badawczych i edukacyjnych z polskimi partnerami i ekspertami z branży. Wyniki naszych raportów i analiz będziemy prezentować na konferencjach i seminariach organizowanych przez CIMA w całej Polsce.
- W jaki sposób CIMA będzie integrować i zrzeszać swoich studentów i członków?
W najbliższym czasie zamierzam skoncentrować się na tworzeniu społeczności CIMA w Polsce. Jestem w stałym kontakcie ze studentami i członkami CIMA w Polsce, którzy chcą się wzajemnie wymieniać wiedzą i zdobytymi doświadczeniami zawodowymi, dlatego już wkrótce będziemy organizować dla nich wiele formalnych i nieformalnych spotkań. Ostatnio nasi członkowie mieli okazję wziąć udział w pierwszym z serii spotkań typu roundtable, które było poświęcone danemu tematowi biznesowemu, w tym przypadku – business partnering. Temat ten był pretekstem do rozpoczęcia dyskusji, wymiany wzajemnych doświadczeń i próby wypracowania wspólnych rozwiązań przez zaproszonych przez CIMA uczestników. Planujemy również zwiększyć aktywność CIMA Polska w internecie, m.in. poprzez stworzenie polskiego profilu CIMA na Facebooku oraz rozwój swoistej platformy społecznościowej CIMA, dzięki której nasi studenci i członkowie na bieżąco będą mogli kontaktować się ze sobą, a także otrzymają dostęp do materiałów eksperckich i edukacyjnych CIMA.
- W jaki sposób można uzyskać kwalifikacje CIMA? Czy trzeba spełnić specjalne warunki, aby ubiegać się o dyplom Instytutu?
Aby rozpocząć studia CIMA, należy znać podstawy matematyki oraz posługiwać się językiem angielskim, przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym. Pierwsze pięć egzaminów CIMA na poziomie Certificate można zdawać w formie komputerowej w dowolnym momencie w roku. Z kolei egzaminy od poziomu Operational zdaje się w dwóch sesjach egzaminacyjnych w maju i w listopadzie – w tym samym terminie na całym świecie. CIMA dopuszcza możliwość zwolnienia z pierwszych pięciu przedmiotów, na podstawie ukończonego kierunku studiów oraz zaliczonych przedmiotów. Na najwięcej zwolnień mogą liczyć absolwenci studiów MBA oraz magisterskich z dziedziny zarządzania, finansów i rachunkowości oraz posiadacze innych kwalifikacji biznesowych. Kwalifikacja CIMA gwarantuje swobodę zdawania egzaminów i dostosowanie tempa nauki do indywidualnych potrzeb słuchacza. W każdej chwili można przerwać cykl nauki i powrócić do egzaminów w dogodnym dla zdającego terminie. Łącząc pracę zawodową z nauką, studenci CIMA zwykle zdobywają pełną kwalifikację w ciągu 2–3 lat. Studenci CIMA mogą przygotowywać się do egzaminów samodzielnie, wykorzystując tradycyjne materiały w formie książek czy dostępne on line interaktywne moduły egzaminacyjne. Dodatkowo słuchacze mogą skorzystać ze specjalnych kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe CIMA, m.in. w Warszawie lub Krakowie. Koszty zdobycia kwalifikacji CIMA zależą od tempa i trybu nauki studenta. Aby rozpocząć naukę w CIMA, należy uiścić opłatę rejestracyjną, a następnie co roku odnowić subskrypcję. Osoby, które zarejestrują się w CIMA do 2012 r., mogą skorzystać ze specjalnej promocji i zostaną zwolnione z pierwszej subskrypcji rocznej. Koszty ukończenia kwalifikacji CIMA wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Coraz więcej pracodawców docenia wartość kwalifikacji i pomaga swoim pracownikom w jej uzyskaniu – m.in. udzielając wsparcia finansowego oraz oferując specjalne urlopy naukowe.
- Jakie korzyści wynikają z posiadania kwalifikacji CIMA?
Wraz z momentem rejestracji w Instytucie, studenci CIMA stają się częścią globalnej sieci liderów biznesu i otrzymują dostęp do fachowej wiedzy i ekspertyz oraz platformy wymiany najlepszych praktyk biznesowych. Profesjonalna kwalifikacja biznesowa CIMA jest globalnie uznawana i ceniona przez pracodawców na całym świecie. Dodatkowo, słuchacze CIMA uzyskują nieograniczony dostęp do zasobów edukacyjnych on line, m.in. indywidualnego konta na portalu CIMAStudy.com, które zapewnia wsparcie w toku studiowania i szkolenia; efektywnych technik studiowania, case studies, e-magazynów Financial Management, Insight i Velocity oraz innych publikacji dostępnych w e-bibliotece CIMA NetLibrary, jak również możliwość uczestniczenia w konferencjach, spotkaniach biznesowych i networkingowych oraz dostęp do portalu CIMASphere i CIMA My Jobs.
- W jaki sposób CIMA wspiera pracodawców, którzy chcieliby, aby ich pracownicy zdobyli kwalifikacje CIMA?
Współpraca z CIMA to wiele korzyści dla pracodawców. Firmy, które zatrudniają naszych studentów i członków, mogą m.in. uzyskać status akredytowanych partnerów biznesowych CIMA (CIMA Training Partner Accreditation). Wówczas istnieje możliwość zorganizowania szkoleń na terenie firmy lub za pośrednictwem narzędzi do e-learningu. Zakres tematyczny tego typu szkoleń może być każdorazowo skrojony na miarę aktualnych potrzeb i obejmować najbardziej nurtujące firmę zagadnienia z dziedziny rachunkowości zarządczej, finansów i biznesu. Dodatkowo, po spełnieniu wszelkich wymogów, komputerowe egzaminy na poziomie CIMA Certificate in Business Accounting, mogą odbyć się na terenie danej firmy. Ponadto przedstawiciele firm partnerskich są zapraszani na spotkania biznesowe i networkingowe, systematycznie organizowane przez CIMA w Polsce i za granicą.
- Dziękuję za rozmowę.